Żaba ma sylwetkę charakterystyczną dla wszystkich płazów bezogonowych: ciało krótkie, spłaszczone, pokryte nagą skórą. Palce tylnych nóg są spięte błoną pławną. Język wąski, długi, rozwidlony, wyrzucany, lepki. Szkielet żaby składa się z kręgosłupa, szkieletu kończyn i szkieletu czaszki. Kręgosłup składa się z dziewięciu kręgów i kości ogonowej. W każdym kręgu możemy wyróżnić trzon, łuk i wyrostki. Między trzonem i łukiem znajduje się kanał kręgowy, przez który przechodzi część systemu nerwowego. Szkielet nóg przednich składa się: z kości ramieniowej, kości przedramieniowej, kilku kości nadgarstka, kilku kości dłoni i czterech kości palców. Pas barkowy składa się z kilku kości; jedną z większych jest łopatka. W okolicy pasa barkowego po dolnej stronie ciała znajduje się złożony z kilku kości mostek. Szkielet nóg tylnych składa się: z kości udowej, kości przedudzia, kości stępu, złożonej najwyraźniej z dwóch zrośniętych ze sobą kości, z kilku kości stopy i kości pięciu palców. Szkielet kończyny składa się z kości udowej i goleniowej oraz kości stopy. Czaszka żaby składa się z kilku kości. W tyle czaszki znajduje się duży otwór potyliczny, przez który mózg łączy się z rdzeniem kręgowym. Ku przodowi od otworu potylicznego znajdują się dwie wielkie kości czołowociemieniowe, dalej kości:nosowe, międzyszczękowe i szczękowe. Już bardziej się nie da skrócić. ;)
Gatunek pod ochroną Żaba wodna (Rana esculenta) (wł. Rana kl. esculenta) - naturalny klepton diploidalny lub triploidalny (hybryda) żaby jeziorkowej i żaby śmieszki (vide: Rana esculenta complex). Żaby wodne żyją zazwyczaj we wspólnych populacjach z żabami jeziorkowymi. Zamieszkuje Europę Środkową i od południowej Szwecji po Wołgę, a na południu jej zasięg dochodzi do Włoch i północnej Bułgarii. Głowa żaby wodnej Charakterystyka gatunku Żaba wodna należy do tzw. żab zielonych, stale przebywających nad wodami; jej występowanie często pokrywa się z występowaniem żaby jeziorkowej (rzadziej śmieszki). Wielkość Dojrzałe samce do 8,5 cm, samice do 10 cm. Ubarwienie Zielone, z domieszką czerni i brązu; plamy nieregularne, na kończynach układają się w paski. Rozród Hybrydogeneza (zobacz też: żaby zielone); krzyżówki wsteczne z obydwoma gatunkami rodzicielskimi; samica składa jaja haploidalne i diploidalne. Z diploidalnych wykluwają się osobniki triploidalne. Bywa, że diploidalne są nie jaja, ale plemniki. To również prowadzi do powstania osobników triploidalnych. Jaja (od 0,8 mm do 2,6 mm - zależnie od tego, czy haploidalne czy nie) składane w postaci nieregularnych kłębów, w liczbie od 1-10 tysięcy. Kijanki osiągają duże rozmiary (nawet do 18 cm). Pokarm Owady, pajęczaki, ślimaki, małe kręgowce. Środowisko Żaba wodna wybiera wody stojące lub wolnopłynące, zarówno małe jak i większe. Mam nadzieję że pomogłam ;)
maja krępe, krótkie ciało. ich tylne kończyny sa znacznie dłuższe niz przednie, to umożliwia im wykonywanie skoków. Zaby dużo spędzają na lądzie. znakomicie zkacza roanie dobrze poruszaja się w wodzie.
charakterystyka żaby: plaż bezogonowy czy ogoniasty wielkość ubarwienie środowisko życia pożywienie obszar występowania PILNE
charakterystyka żaby: plaż bezogonowy czy ogoniasty wielkość ubarwienie środowisko życia pożywienie obszar występowania PILNE...
charakterystyka żaby
charakterystyka żaby...
Charakterystyka żaby ZASKROŃCA I ŻMIJI BRADZO PROSZE O ODP. POTRZEBNE NA JUTRO;)_)
Charakterystyka żaby ZASKROŃCA I ŻMIJI BRADZO PROSZE O ODP. POTRZEBNE NA JUTRO;)_)...
Płazy - charakterystyka
PŁAZY
Są zwierzętami wodno-lądowymi występującymi w strefie międzyzwrotnikowej. Są organizmami zmiennocieplnymi. Obejmują ok. 2100 gatunków. W Polsce występuje kilkanaście gatunków płazów.
Płazy dzielą się na grupy:
P...
Charakterystyka głównych biomów
Wilgotne lasy równikowe
Klimat: równikowy wilgotny , całoroczne opady
Rośliny: storczykowate, paprocie, wysokie drzewa
Zwierzęta: goryle, orangutany, papugi, żaby, motyle, termity, węże, kameleony, gryzonie
Położenie: Środ...