Charakterystyka Merkucja

Merkucjo to drugoplanowy bohater jednej z najsławniejszych tragedii Szekspira - Romea i Julii. Krewny księcia Escalusa. Zapewne urodzony w Weronie. Starszy od swojego przyjaciela - Romea.

Jest błyskotliwym i elokwentnym młodzieńcem, który realistycznie spogląda na otoczenie i ubolewanie nad "plemieniem fantastyków, marzycieli, takich jak Romeo, nieprzystosowanych do życia." Wesoły optymista, który na świat spogląda przez różowe okulary. Potrafi rozmawiać z każdym i o wszystkim.

Ten chłopak odznacza się wielkim poczuciem humoru - prawie zawsze towarzyszy mu garść niewybrednych żartów jakie padają z jego niewyparzonych ust. Merkucjo potrafi żartować ze wszystkich i ze wszystkiego: z Marty i jej ociężałości fizycznej i umysłowej; z Tybalta, którego nazywa "dusiszczurem" i "kocikrólem"; a także z Romea i jego miłosnych westchnień. Jednak nawet w chwili śmierci Merkucjo nie powstrzymuje się od żartów i gier słownych. Nawet pojedynek traktuje jak zabawę. Można odnieść wrażenie, że nie bierze na poważnie pogróżek Tybalta i swoim ciętym dowcipem prowokuje śmiertelną dla siebie utarczkę.

Dopiero w chwili śmierci zdaje sobie sprawę z bezsensowności konfliktu. Pomimo swojego ciętego języka, gotów jest oddać życie za Montekiego i osłonić go. Sądzi, że jego młodszy druh nie poradzi sobie w pojedynku z Tybaltem. Umierając, Merkucjo trzy razy "rzuca klątwę" na domy Montekich i Capulettich: "Zaraza na obydwa wasze domy!"

Uważam, że Merkucjo jest pozytywną postacią. Mimo swojego ciętego języka jest wspaniałym przyjacielem i doskonałym oparciem dla Romea.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Merkucja

Merkucjo to drugoplanowy bohater jednej z najsławniejszych tragedii Szekspira - Romea i Julii. Krewny księcia Escalusa. Zapewne urodzony w Weronie. Starszy od swojego przyjaciela - Romea.

Jest błyskotliwym i elokwentnym młodzieńcem, kt...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Tybalta i Markucja - bohaterów dramatu "Romeo i Julia".

Tybal i Merkujco to drugoplanowi bohaterowie dramatu W. Szekspira "Romeo i Julia". Merkucjo to krewny księcia Eskalusa lecz to przedz wszystkim wierny przyjaciel Romea. Tybalt związany jest z rodem Kapuletów- jest najbliższym kuzynem J...

Język polski

Wiliam Szekspir -> ROMEO I JULIA:Autor, Czas i miejsce akcji, Krótka treść, Bohaterowie krótka charakterystyka, Problematyka.

Wiliam Szekspir

ROMEO I JULIA
(Autor)

Szekspir, ur. 1564, zm. 1616 , był genialnym dramaturgiem i wybitnym poetą epoki elżbietańskiej. To z jego utworów pochodzą najbardziej znane postaci całej literatury światowej , ...

Język polski

Charakterystyka Romea.

Romeo był jednym z głównych bohaterów dramatu pt. „Romeo i Julia”, autorstwa znanego angielskiego pisarza – Williama Szekspira. Ten niespełna dwudziestoletni młodzieniec należał do znanego i poważanego rodu Montekich, który od dawna ...

Język polski

Charakterystyka Romea Monteki.

Romeo jest jednym z dwóch głównych bohaterów dramatu W. Szekspira pt. "Romeo i Julia". Ten niespełna dwudziestoletni młodzieniec należał do znanego i zamożnego rodu Montekich, który od dawna mieszkał w Weronie i nie był zaprzyjaźniony z...

Język polski

Charakterystyka Romea

Jednym z głównych bohaterów dramatu Wiliama Szekspira pt. "Romeo i Julia" był Romeo. Należał on do rodu Montekich od dawna skłóconych z rodziną Kapuletich. Mieszkał w pięknym mieście Werona. Był jedynym potomkiem pana Montekiego.