* Czynami pokutnymi są: modlitwa, jałmużna, uczynki pobożności i miłości, umartwianie przez wierniejsze pełnienie obowiązków, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych i post. * Czasem pokuty w Kościele są poszczególne piątki całego roku i czas wielkiego postu. * Wstrzemięźliwość obowiązuje wszystkich we wszystkie piątki i Środę Popielcową. * Uzasadniona niemożliwość zachowania wstrzemięźliwości w piątek domaga się od chrześcijanina podjęcia innych form pokuty. * Powstrzymywanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie wielkiego postu. 5 przykazań kościelnych: 1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym, przyjąć Komunię Świętą. 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła.
Przykazania kościelne to : 1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych. 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty. 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą. 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okrasach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach. 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła. Środa popielcowa rozpoczyna okres 40 dniowego przegotowania do świąt Wielkanocnych. Okres ten trwa do początku liturgii mszy Wieczerzy Pańskiej sprawowanej w wielki czwartek. Już w II w. dla lepszego przygotowania do przeżycia świąt paschalnych dodano dodano dwa dni postu przed tym świętem. W wieku III w. poszczono już cały tydzień. Na początku IV w. wprowadzono post 40 dniowy na pamiątkę postu Jezusa Chrystusa. W VII w. wyznaczono jako początek Wielkiego Postu Środę Popielcową. Sam zwyczaj posypywania głów popiołem w kościele wprowadził na stałe papież Urban II w 1901 r. W środę popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Wstrzemięźliwość obowiązuje od 14 roku życia, a post ścisły od 18-60 roku życia. Liturgia wielkiego postu jest dość wyciszona dominującym kolorem szat liturgicznych jest fiolet. Z obrzędów mszy świętej znika uroczysty hymn ' Chwała na wysokość Bogu ' oraz radosna aklamacja ' Alleluja. ' W okresie Wielkiego Postu zabroniony jest udział w zabawach.
OKRESY : Wielki Post PRAKTYKI: Msza Św. np: w Środę Popielcową, Gorzkie Żale, Drogi Krzyżowe, Rekolekcje Wielkopostne, postanowienia na Wielki Post, Wspólna modlitwa 5 PRZYKAZAŃ KOŚCIELNYCH : 1. W niedzielę i święta nakazane uczestniczyć we Mszy świętej i powstrzymać się od prac niekoniecznych 2. Przynajmniej raz w roku przystąpić do sakramentu pokuty 3. Przynajmniej raz w roku, w okresie wielkanocnym przyjąć Komunię Świętą 4. Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach 5. Troszczyć się o potrzeby wspólnoty Kościoła