napisz list do rówieśników w którym zachęcisz do czytania lektur

napisz list do rówieśników w którym zachęcisz do czytania lektur
Odpowiedź

Droga młodzieży! W tym liście chciałabym was zachęcić do tego, abyście czytali lektury szkolne. Dziś, w dobie komputerów, internetu, telewizji niewiele osób ma czas, czy tez ochotę na przeczytanie jakiejkolwiek książki. Łatwiej przecież obejrzec jej ekranizację, bądź adaptację. Nie trzeba sie męczyć wyobrażając sobie sytuacje, czy też postacie. Co ja na to? Uważam, że przez taką gimnastykę mózgu nasze szare komórki rozwijają się. Czy wy uważacie, że wszystkie lektury są nudne? Wiadomo, że jeśli czytacie je z takiem nastawieniem, to żadna nie będzie ciekawa, ale skoro już to robicie, to spróbujcie sie wczuc w świadków akcji. Wątpię w to, że ktokolwiek z was przeczytałby "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, gdyby to nie była lektura. Niezrozumiały staropolski język, duże rozmiary, ale to w końcu nasza epopeja narodowa! Co za Polacy by z was byli, gdybyście nie znali tego utworu?! Skoro Ministerstwo Oświaty i Nauki ustala takie książki, to musi być w tym jakis cel. W większości tych lektur ujawnia sie jakaś szlachetna cecha, np: patriotyzm. Takie postawy ukazuje "Trylogia", "Krzyżacy" Henryka Sienkiewicza, "Kordian" Juliusza Słowackiego oraz jego pozostałe utwory, dorobek Stefana Żeromskiego, jaki i Marii Konopnickiej. Kto nie zna najbardziej patriotycznej pieśni "Roty"?? A poza tym książki oddaja więcej emocji, kolorów, wrażeń... Czy to nie lepsze niz wymyslone i narzucone nam przez scenarzystów postaci? Według mnie czytanie lektur na przymus jest dużo lepsze niż brak czytania. Kiedys możecie to polubić. Później, w przyszłości może to zaprocentować i powrócicie do pozycji książkowych z różnych klas z wielkim sentymentem.

Drodzy koledzy i koleżanki! w-wa, 12.03.1999 Nazywam się Monika i mam 15 lat. W moim krótkim liście chciałabym zachęcić Was do czytania ksiażek. Warto jest je czytać ponieważ, możemy wzbogacić się w wiele nowych słów, mieć 5 albo 6 z Języka Polskiego, no i daje to satysfakcję z przeczytania ciekawej interesującej ksiązki. Ważne jest by wybierać ksiażki które Nas interesują ponieważ, jeśli wypożyczymy z biblioteki jakąś nudną , źle się czytającą ksiażkę to będzie trudno się ją czytało. Dlatego też trzeba wypożyczać ksiażki o zaciekawiającej Nas sprawie.Jest to sposób na zabicie czasu lub nudy. Usłyszałam te słowa od pewnego mądrego człowieka ponieważ, kiedyś sama też nie nawidziłam czytać ksiażek. Naprawdę warto jest je czytać! Szczerze zachęcam wszystkich kolegów i koleżanki abyście czytali książki-"one są super i dają tyle możliwości". Pozdrawiam Monika

no to np: (miejsce,data) Drodzy Koledzy i Koleżanki! Wiem, że nie wszyscy lubicie czytać lektur. Ja też nie przepadam za ich czytaniem. Chcę Was zapewnić, że mogą one przydać się do poznawania historii innych krajów a także do ciekawego i miłego spędzenia czasu. Ja najbardziej lubię książkę Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia".W książce jest ukazana miłość między Romeem Montekim a Julią Kapuleti. Młoda para poznaje się i zakochuje w sobie na balu urządzonym w domu Julii. Była to miłość od pierwszego wejrzenia. Nie mogli być razem, gdyż przeszkadzał temu odwieczny spór między zwaśnionymi rodami Montekich i Kapuletich, z których pochodzili. Oboje zginęli z miłości do siebie. Innym przykładem może być książka "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. Podczas czytania podziwiamy losy trzech młodych bohaterów: Alka, Zośki i Rudego. Akcja książki toczy się w okupywanej Warszawie a także w Celestynowie, Sieczychach i Czarnocinie. Utwór oparty jest na faktach. Ukazuje czytającym odwagę i męstwo głównych bohaterów, którzy za wolność Ojczyzny gotowi byli oddać własne życie. Biorą udział w Małym Sabotażu, utrudniają życie Niemcom i Polakom współpracującym z okupantem. Zrywają hitlerowskie flagi i wywieszają polskie, malują na murach symbole Polski Walczącej. Jest to książka, jak to powiedział autor, o wspaniałych ideałach braterstwa i służby, o ludziach, którzy potrafią pięknie umierać i pięknie żyć. Niektóre książki są bardzo ciekawe. Powyżej ukazałam dwa przykłady utworów, które mimo to że są lekturami, są bardzo interesujące. Zachęcam Was abyście czytali lektury :) Pozdrawiam (podpis) napisz mi, jaką ocenę z tego otrzymałeś/otrzymałaś. :)

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz list do rówieśników w którym zachęcisz ich do czytania lektur szkolnych

Napisz list do rówieśników w którym zachęcisz ich do czytania lektur szkolnych...