Przedstaw stosunki państwa pierwszych piastów z sąsiadami do 1138 roku. (polsko-niemiecki) (bolesław chrobry, mieszko I)

Mieszko I w 965 r. zawarł sojusz z władcą chrześcijańskich Czech, Bolesławem. Dopełnieniem sojuszu był ślub z czeską księżniczką Dobrawą. Przyjęcie chrześcijaństwa wzmocniło międzynarodową pozycję państwa Polan, dając mu formalnie równoprawne miejsce wśród krajów chrześcijańskiej Europy.Mieszko starał się utrzymywać dobre stosunki z cesarzem Niemiec Ottonem I, a jednocześnie dokonywać ekspansji na Pomorze, obszar leżący w kręgu zainteresowań saskich feudałów. W 990 r wybuchła wojna z Czechami, książę zajął Śląsk i prawdopodobnie kraj Wiślan z Krakowem, który nadał we władanie synowi Bolesławowi. Po śmierci Mieszka, władzę przejął syn Bolesław Chrobry. Konflikt z Czechami trwał. Śmierć w 1002 r Ottona III i zdobycie w Niemczech władzy przez Henryka oznaczały kres współpracy z zachodnim sąsiadem. Chrobry rozpoczął wyprawy wojenne na Niemcy, później na Czechy. W 1013r układ w Merseburgu zakończył konflikt z Niemcami.Pokój przetrwał rok. W 1018 cesarz zgodził się na zawarcie pokoju w Budziszynie. W 1018 r Chrobry wmieszał się w walki o tron ruski. Mieszko II po śmierci ojca kontynuował ekspansywną politykę ojca. 1028r i 1030r najazdy Mieszka II na Saksonię, 1031 najazd ruski i niemiecki. Za Kazimierza I Odnowiciela niszczący najazd księcia czeskiego 1038 - 1039. W 1058 r władzę w Polsce objął Bolesław Śmiały. Książę prowadził odważną, czasami nawet awanturniczą, politykę zagraniczną, zdecydowanie antyniemiecką. Uczestniczył w walkach na Węgrzech i na Rusi Kijowskiej. W latach 70-tych kilkakrotnie atakował związane z cesarstwem Czechy. Bunt możnych wyniósł na tron Władysława Hermana. Książę dbał o dobre stosunki z Czechami i z władcą Niemiec, Henrykiem IV. Za panowania Bolesława Krzywoustego na nowo rozgorzały walki z Niemcami i Czechami. Bolesław odniósł zdecydowane zwycięstwo. Od początku XII w Bolesław organizował łupieżcze wyprawy na Bałtyk. Na początku lat 30-tych Krzywousty zaangażował się w walki na Węgrzech. W 1138r zmarł książę Bolesław.