Dwie żarówki o mocach 60W i 100W przeznaczone są do pracy z napięciem 230V. Z jaką mocą bedą świeciły te żarówki, połączone ze sobą szeregowo i podłączone do 230V??

Dwie żarówki o mocach 60W i 100W przeznaczone są do pracy z napięciem 230V. Z jaką mocą bedą świeciły te żarówki, połączone ze sobą szeregowo i podłączone do 230V??
Odpowiedź

dane: P₁ - moc żarówki = 60W P₂ - moc żarówki = 100W U - napięcie zasilające = 230V szukane: R₁ - oporność żarówki R₂ - oporność żarówki I - prąd w obwodzie P₁₁ - moc żarówki w układzie szeregowym P₂₂ - moc żarówki w układzie szeregowym wzory: P = UI P = U²/R U = IR rozwiązanie: R₁ = U²/P₁ = 230²/60 = 52900/60 = 881,7Ω R₂ = U²/P₂ = 230²/100 = 52900/100 = 529Ω połączenie szeregowe dwóch żarówek Rz - oporność zastępcza = R₁ + R₂ = 881,7Ω + 529Ω = 1410,7Ω U = IRz I = U/Rz = 230/1410,7 = 0,16A U₁ - napięcie na żarówce 60W w połączeniu szeregowym = IR₁ = 0,16 razy 881,7 = 141,1V U₂ - napięcie na żarówce 100W w połączeniu szeregowym = IR₂ = 0,16 razy 529 = 84,6V P₁₁ = IU₁ = 0,16 razy 141,1 = 22,6W P₂₂ = IU₂ = 0,16 razy 84,6 = 13,5W odp żarówki w połączeniu szeregowym będą miały moce 60W -------- 22,6W 100W ------- 13,5W    

Dodaj swoją odpowiedź