BŁAAGAM ! PILNE ! napisz jakie są pożyteczne i szkodliwe role siły tarcia w przyrodzie . POMOCY !

Szkodliwe :  - w silnikach/maszynach, gdy nie ma smarowania elementy szlifują się, - kiedy się przewerócisz przez tarcie obcierasz sobie np kolana, - tarcie jest podczas każdego ruchu siłą hamującą, czyli np. jadacy samochód jeżeli żadna siła nie będzie go "pchała" dalej będzie hamował, albo jeżeli nawet jakakolwiek siła będzie wprawiała go w ruch to samochód automatycznie będzie więcej spalał paliwa na chropowatej nawierzchi niz na gładkie właśnie przez siłe tarcie. Pożyteczne : - w zimę wysypujemy sól na oblodzone chodniki, czym zwiększamy tarcie żeby nie ślizgać się po nich, - zwiększamy tarcie hamując samochodem, żeby go zatrzymać

Pożyteczne: -wysypanie piaskiem oblodzonego chodnika - zmiana opona na zimowe - zakładanie łańcuchów na opony - budowa hamulców - funkcjonowanie sprzęgła w aucie(hamowanie)     Bardzo szkodliwe jest tarcie występujące np. podczas lotu rakiety w atmosferze. Tarcie wywołane ścieraniem się zewnętrznej powierzchni rakiety i powietrza powoduje nie tylko hamowanie jej ruch, ale także rozgrzewanie rakiety do bardzo wysokiej temperatury. Szkodliwość tarcia polega również na tym, że powoduje ono zniszczenie trących się podczas ruchu elementów maszyn. W ten sposób zdzierają się osi i łożyska, wykonane z najbardziej cennych materiałów. Oblicza się, że z powodu tarcia ulegają w ciągu roku zużycia dziesiątki tysięcy ton najdroższych metali. W świetle szkodliwości tarcia, doniosłego znaczenia nabierają sposoby zmniejszania tarcia. Tarcie bywa również pożyteczne. Jest ono niezbędne, aby wprawić w ruch ciało  będące w spoczynku lub zatrzymać to, które jest w ruchu.