Podaj w jaki sposób dodasz do siebie 2 wektory o tym samym kierunku i przeciwnym zwrocie oraz o tym samym kierunku i tym samym zwrocie. PILNE NA DZISIAJ !  

Podaj w jaki sposób dodasz do siebie 2 wektory o tym samym kierunku i przeciwnym zwrocie oraz o tym samym kierunku i tym samym zwrocie. PILNE NA DZISIAJ !  
Odpowiedź

1.Składanie sił o tym samym kierunku i przeciwnym zwrocie. F1 > F2 Aby znależć graficznie wypadkową,należy na prostej (równoległej do kierunku sił składowych) obrać punkt A,który jest wspólnym punktem przyłożenia sił F1,F2. Aby znaeżć siłę wypadkową,należy: - z punktu A odmierzyć odcinek o długości wektora F1, - od jego końca odmierzyć na tej samej prostej odcinek o długości wektora F2. W ten sposób powstał nowy wektor,który jest siłą wypadkową Fw.Jej początek jest początkiem wektora F1,a koniec końcem wektora F2.Siła ta ma następujące cechy: - punkt przyłożenia ten sam co sił składowych F1 i F2, - kierunek działania taki sam co sił składowych, - zwrot zgodny ze zwrotem siły składowej o większej wartości, - wartość równą różnicy wartości sił składowych: Fw = F1 - F2   2. Składanie sił o tym samym kierunku i zgodnym zwrocie. F1,F2  Siłę wypadkową można wyznaczyć w sposób graficzny. Wykreśla się prostą - dla wygody można wykreślić prostą poziomą.Na niej obiera się punkt A,który jest początkiem wektora pierwszej siły (kolejność rysowania wektorów w tym przypadku jest dowolna). Aby znależć siłę wypadkową,należy: - z punktu A odmierzyć odcinek o długości wektora F1, - od jego końca odmierzyć na tej samej prostej odcinek o długości wektora F2. Tak powstały nowy wektor,którego początkiem jest początek wektora F1,a końcem koniec wektora F2,jest siłą wypadkową Fw. Siła ta ma następujące cechy: - kierunek działania taki sam jak kierunek działania sił składowych, - zwrot zgodny ze zwrotem sił składowych, - watość równą sumie wartości sił składowych: Fw = F1 + F2    

Dodaj swoją odpowiedź