Charakterystyka Alcybiadesa

Pan Tymoteusz Misiak to jeden z głównych bohaterów książki Edmunda Niziurskiego pt. "Sposób na Alcybiadesa". Uczył on historii w jednej z warszawskich szkół imienia Samuela Lindego na Żoliborzu.

Alcybiades był dosyć szczupłym mężczyzną, już trochę wyłysiałym; o czarnych, aksamitnych oczach, które codziennie patrzyły łagodnie na uczniów. Należał on do wysokich osób. Urodził się on 18 sierpnia w 1899 roku, w książce miał 61 lat.

Pan Tymoteusz Misiak był jednym z tych nauczycieli, którzy nie przywiązują wagi do swojego wyglądu, co świadczyły o tym niewyprasowane ubrania, w których bez przerwy chodził.

Nazwano go Alcybiadesem, gdyż uważał siebie za Sokratesa - nauczyciela Alcybiadesa, lecz małpia przekora i nadzwyczajna złośliwość jego uczniów ochrzciła go na Alcybiadesa, właśnie dlatego, iż nie cierpiał tego męża greckiego. Oczywiście wiedział o przezwisku i z pewnością napełniało go ono goryczą.

Postać profesora historii, pana Misiaka, zwanego Alcybiadesem, o pobrużdżonej łysinie, obwisłych ramionach i wiecznie wygniecionym ubraniu, była w szkole uosobieniem niezaradności i poczciwości pedagogicznej. Usposobienie miał bardzo łagodne. Właśnie przez to, inni nauczyciele uważali go za złego nauczyciela, który nie umie zapanować nad uczniami i pozwala sobą "pomiatać".

Uważano, że Alcybiades powinien zostać filozofem, gdyż był typem myśliciela lub powinien wstąpić do klasztoru. Jednak jeśli chodziło o stosunki dyrektora z Alcybiadesem, ten już dawno by go wyrzucił, jednak nie byłoby nikogo, kto by zajął jego miejsce. Poza tym jeśli chodziło o wycieczkę dyrektor zawsze wyznaczał Alcybiadesa.

Jednak pan Misiak nie był takim złym nauczycielem, gdyż uczniowie cenili sobie w nim uczciwość i to, że ciekawie opowiadał o wydarzeniach historycznych. Dla nich, Alcybiades raczej nie miał wad. Jednak nauczyciele postrzegali w nim wiele wad, np. niezaradność i łagodność.

Chciałabym sama mieć takiego nauczyciela jak Alcybiades, który umiał ciekawie opowiadać o historii i nie był za surowy.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Alcybiadesa.

Charakterystyka Alcybiadesa

Tymoteusz Misiak, nauczyciel historii i jeden z głównych bohaterów książki Edmunda Niziurskiego ?Sposób na Alcybiadesa?.
Edmund Niziurski jest osobą, której książki są powszechne na całym świeci...

Język polski

Charakterystyka Alcybiadesa

Alcybiades to tytułowy bohater książki Edmunda Niziurskiego pt.: "Sposób na Alcybiadesa". Uczył on historii w jednym z warszawskich Liceum im. Lindego. Był on lekko zgarbiony. Jego aksamitne oczy często surowo spoglądały na uczniów. Do pra...

Język polski

Charakterystyka Alcybiadesa z lektury "Sposób na Alcybiadesa"

1. Przedstawienie postaci ,
2. Wygląd zewnętrzny ,
3. Cechy charakreru i usposobienie ,
4. Sposób postępowania ,
5. Ocena postaci .


1. Alcybiades ( Tymoteusz Misiak ) był nauczycielem historii w męskim liceum imie...

Język polski

Charakterystyka Alcybiadesa

Pan Tymoteusz Misiak to jeden z głównych bohaterów książki Edmunda Niziurskiego p.t "Sposób na Alcybiadesa". Uczył on historii w jednej z warszawskich szkół imienia Samuela Lindego na Żoliborzu .

Alcybiades był dosyć szczupłym ...

Język polski

Charakterystyka Alcybiadesa.

Pan Tymoteusz Misiak to jeden z głównych bohaterów książki Edmunda Niziurskiego p.t " Sposób na Alcybiadesa ". Uczył on historii w jednej z warszawskich szkół imienia Samuela Lindego na Żoliborzu .
Alcybiades był dosyć szc...