wyjaśnij na czym polega współżycie glonów z grzybami i grzybów z korzeniami drzew.

Porost = grzyb + glon Glony w tym związku należa najczęsciej do zielenic lub są to tez sinice ( bakterie) . Dostarczaja organizmowi zwiazkow org - z fotosyntezy . Grzyby to głównie workowce . Dostarczaja wode i sole mineralne . Także kształtuje porost - plecha.   Mikoryza inaczej symbioza to wspolrzycie strzępek grzybow z korzeniamy roslin wyzszych: -mikoryza zew. ektotroficzna - strzeępki grzyba wnikaja pomiędzy komórki korzenia . -mikoryza wew. endotroficzna - strzępki grzyba pobieraja zwiazki organiczne wnikajac do wnętrza komorek korzenia . Grzyby w takim polączeniu ulatwiaja roslinie pobieranie wody i soli mineralnych , dostarczaja czasami witamin i regulatorów wzrostu.