1. Określ co przyczyniło się do wybuchu insurekcji kościuszkowkiej. 2. Wyjaśnij znaczenie wydania przez Tadeusza Kościuszkę Uniwersału połanieckiego. Proszę do tych dwóch zadań po około 4 dłuższe zdania

1. Po II rozbiorze Polski,państwem rządzili zaborcy,głownie Rosja poprzez targowiczan.Króla odsunięto od władzy.Zmniejszono armię i przejęto kontrolę nad całą gospodarką.Polacy musieli utrzymywać kilkutysięczną armię rosyjską.Wyniszczony,splądrowany naród po licznych bojach,nie wytrzymuje już nędzy.Wszystko drożeje,a powoli rośnie bezrobocie.Rodzi się bunt przeciw zaborcom w imieniu wolnej ojczyzny,w obronie Konstytucji 3maja.Będąc pod zaborami Polska nie ma głosu na arenie międzynarodowej,jest po prostu sługą Rosji.Hasła patriotyczne zrywają naród do boju a Kościuszko staje na ich czele.Do czynników patriotycznych,politycznych dochodzą wątki gospodarcze.Rosjanie doprowadzają do upadku banków(Warszawski),oraz większości zakładów rzemieślniczych.Upadek gospodarczy rzucił Polaków na kolana.Powstanie to była jedyna droga do lepszego bytu,lecz nie wszyscy byli takiego zdania.   2. Był to drugi po Konstytucji i zarazem ostatni akt prawny Rzeczypospolitej, który formalnie przyznawał ograniczoną wolność osobistą chłopom pańszczyźnianym. Uniwersał ten, jak większość aktów prawnych wydanych w czasie insurekcji kościuszkowskiej nie przetrwał jej upadku i nie miał prawie żadnego wpływu na faktyczną sytuację chłopów. Głównym powodem jego wydania było zalegalizowanie oddziałów kosynierów i umożliwienie chłopom walki zbrojnej w ramach armii powstańczej. Z biegiem lat nabrał on jednak znaczenia symbolicznego.

insurekcja kościuszkowska była spowodowana sytuacją polityczną i gospodarczą. do głuwnych przyczyn wybuchu powstania przyczyniła się odrona zagrożonej państwowości Polskiej. jej głuwnym celem było utrzymanie konstytucji z 3 maja 1991 roku oraz obrona niepogległości państwa uniwersał połoniecki miał się przyczynić wzrostowi ludności powstńczej.chłopi którym obiecano wolność osobistą i majątek ziemski zaczeli chętnie wstępwać do oddziałów kościuszki. sprzeciwienie się koścoła oraz szlachty uniwesałowi połonieckiemu spowodowało małą liczbę ludności walczącej z powodu zbyt szeroko wyznaczonych praw walczących