1. Które z osiągnięć Kazimierza Wielkiego uważasz za najważniejsze i dlaczego ? prosze pomóżcie dziś!! jedno i szczegółowo

Moim zdaniem, jednym z najwajżniejszych osiągnięć Kazimierza Wielkiego było ufundowanie w 1364 Akademii Krakowskiej. Szkoła była wzorowana wedle praw na uniwersytety w Bolonii i Padwie, lecz zastosowano także schematy znane z Neapolu. Kazimierz chciał przede wszystkim, aby nowa szkoła kształciła prawników, którzy mogliby pokierować i wzmocnić administrację państwową, o którą tak bardzo dbał. Uczniowie Akademii mieli wiele przywilejów, takich jak zwolnienie z ceł i opłat. I dlatego poniewaź, stanowiło to efekt pozytywnego wprowadzenia w tej akademii wysokiego poziomu edukacyjnego.