na czym polega zjawisko izomerii węglowodorów nienasyconych?

na czym polega zjawisko izomerii węglowodorów nienasyconych?
Odpowiedź

Odp. Izomeria jest to zjawisko występowania związków o takim samym składzie chemicznym ale różniącym się budową a wiec i właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Jednym z rodzajów izomerii jest izomeria położenia wiązania (podwójnego lub potrójnego w węglowodorach nienasyconych). Np.CH2=CH-CH2-CH3-but-1-en; CH3-CH=CH-CH3-but-2-en.

Węglowodory nienasycone charakteryzują się udziałem wiązań podwójnych lub potrójnych między sąsiadującymi ze sobą atomami węgla. I właśnie obecność wiązań podwójnych i potrójnych nadaje tej grupie węglowodorów charakter nienasycony, co objawia się zdolnością przyłączania w miejscu występowania wiązań nienasyconych innych atomów lub grup grup atomów. Najprostszymi przykładami węglowodorów nienasyconych są cząsteczki z dwoma atomami węgla.  ; ))) 

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Alkany,alkeny,alkiny,aromatyczne,sciaga

Węglowodory nasycone- związki węgla i wodoru w cząsteczkach których występują tylko pojedyńcze wiązania węgiel - węgiel.
Homologi - związki należące do jenej rodziny zw alkanów różniące się o grupę CH2 lub jej wielokrotność...

Chemia

Węglowodory właściwe

Węglowodory


WĘGLOWODORY -są tozwiązki organiczne o cząsteczkach zbudowanych wyłącznie z atomów węgla i wodoru. Ogólnie dzieli się je na węglowodory acykliczne — łańcuchowe, zwane też alifatycznymi, i cykliczne — pier...