Za 5 zeszytów i 3 gumki zapłacono 13zł.gumka jest warta połowę wartości zeszytu ile kosztuje zeszyt a ile gumka? proszę o rozwiązanie za pomocą równania

Za 5 zeszytów i 3 gumki zapłacono 13zł.gumka jest warta połowę wartości zeszytu ile kosztuje zeszyt a ile gumka? proszę o rozwiązanie za pomocą równania
Odpowiedź
klusia26

x-cena zeszytu y-cena gumki   5x+3y=13 y=½x   5x+3 · ½x=13 y=  ½x   5x+ 3/2x=13 y=  ½x   6 ½x= 13 y=  ½x     13/2x=13 / · 2/13 y=  ½x     x=2 y= ½ · 2   x=2 y=1   Odp. Zeszyt kosztuje 2zł, a gumka 1zł.    Poszczególne równania pisane po 2 tworzą układ równań.  x=  

Dodaj swoją odpowiedź