List w którym zachęcisz do przeczytania "Trenów"

Miechów, dn. 8.02.2009
Droga Kasiu!
**Chciałabym w tym liście opowiedzieć Ci o ciekawej lekcji języka polskiego, która odbyła się kilka dni temu. Były to zajęcia o Janie Kochanowskim, który napisał treny o swojej córeczce Urszulce.
Moją nauczycielką jest pani Dorota Gajos. Prowadzi bardzo ciekawe lekcje i umie dobrze tłumaczyć.
**Pewnego dni , kiedy przysłam do szkoły w bardzo złym humorze zdawało mi się , że cały dzień będzie taki ponury. Przez pierwsze lekcje siedziałam w ławce w ogóle nie uważając co mówią nauczyciele. Kiedy skończyła się czwarta lekcja przyszedł czas na j.polski, zadzwonił dzwonek i weszłam do klasy, pani ku zdziwieniu uczniów powiedziała :
-Dzień Dobry ! Dziś będziemy przerabiać ‘’Tren V’’ J.Kochanowskiego.
-A co to są treny?
-Jest to gatunek poetycki , ale dokładne wyjaśnienie tego pojęcia podam Wam potem. Czy ktos wie kto to jest Jan Kochanowski ? – w tym momencie podniosło się kilka rąk do góry
-Natalia, powiedz. – poprosiła mnie pani
-Jan Kochanowski to znany poeta i żył w latach 1530-1584.
-Dobrze. Otwórzcie zeszyty , napiszemy notatkę.
Zaczęliśmy przepisywać notatkę z tablicy , a pani w tym czasie opowiadała nam o jego córce, Urszulce.