Opis obrazu Stworzenie świata

William Blake urodził się 28 listopada 1757 r., a zmarł 12 sierpnia 1827 r. Życie spędził w Londynie. Był to angielski poeta, malarz i myśliciel. Black twierdził, że wspólne źródła mają religia i poezja. Namalował on obraz "Stworzenie świata' w 1824 r., w epoce romantyzmu. Dzieło wykonał akwarelami.

Na pierwszym planie widzimy Boga skulonego w łuku. Twarz Stwórcy jest zmęczona i stara w przeciwieństwie do Jego atletycznego ciała. Sprawia On wrażenie człowieka dojrzałego i doświadczonego. Lico owiewa mu biała broda i włosy. Twarz jest skupiona, a głowa pochylona w dół. Jedną rękę ma wyciągniętą. Trzyma w niej cyrkiel, którym tworzy świat.

Bóg znajduje się w złotym łuku, od którego bije ogniste światło, co stanowi kontrast z otaczającą Go ciemnością. W oczy rzucają się ciepłe kolory, które zagłuszają ciemność.

Obraz wyraża proces tworzenia świata. Cyrkiel jest narzędziem, którym go tworzy. Symbolizuje on początek i koniec świata. Ogniste kolory rozpraszają ciemność, oznaczając, że już nigdy nie nastanie na tak długi czas. Łuk przedstawia tunel, który dokądś prowadzi.

Moim zdaniem obraz jest bardzo ładny, ciekawie i pomysłowo przedstawia proces tworzenia świata. Namalowany jest on z przewagą kolorów ciepłych, co przyciąga wzrok i przez to skłania nas do refleksji.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opis obrazu Stworzenie świata

William Blake urodził się 28 listopada 1757 r., a zmarł 12 sierpnia 1827 r. Życie spędził w Londynie. Był to angielski poeta, malarz i myśliciel. Black twierdził, że wspólne źródła mają religia i poezja. Namalował on obraz "Stworzeni...

Wiedza o kulturze

Opis obrazu "Stworzenie świata"

Obraz pt."Stworzenie świata" został namalowany w 1824r. Autorem jego jest William Blake. Dominatą kompowycyjną na obrazie stanowijego główny element- mężczyzna. Z tytułu dzieła wnioskuję, że tym człowiekiem jest Bóg- bochater będący ...

Język polski

Opis obrazu Stworzenie Świata

Autorem obrazu jest Wiliam Blake - XVIII wieczny artysta- poeta, pisarz i malarz. Działający w epoce romantyzmu. Obraz ten stworzony został w epoce romantyzmu- czasu walk i powstań. Namalowany został akwarelami.

Charakterystyczny w ob...

Język polski

Opis Obrazu "Stworzenie Adama'

Obraz "Stworzenie Adama' namalował słynny malarz Michał Anioł Buanarroti. Dzieło to jest najsłynniejszym fragmentem wielkiego malowidła w Kaplicy Sykstyńskiej.

Na pierwszym planie widać Boga, ukazanego jako siwy starzec. Ma na sobi...

Język polski

William Blake - "Stworzenie Świata" - opis obrazu.

Obraz pt. „Stworzenie Świata” powstał w 1794. z ręki wspaniałego artysty, działającego w epoce romantyzmu – Williama Blake’a (1757-1827). Dzieło wykonano akwarelami.

Uwagę widza przyciąga znajdująca się w centralnej czę...

Język polski

Opis obrazu "Sąd Ostateczny" Hansa Memlinga

Tryptyk Hansa Memlinga pod tytułem ?Sąd Ostateczny? powstał w XV wieku, w latach 1464-1473. Ukazuje on moment Apokalipsy.
Centralny panel utrzymuje się w nastroju pełnym niepokoju. Przedstawia Jezusa ukazanego na złotym tle, odzianego w ...