Charakterystyka Rudego z Kamieni na szaniec

1. Przedstawienie postaci.
2. Wygląd zewnętrzny.
3. Cechy charakteru.
4. Zainteresowania i umiejętności.
5. Ocena bohatera.

Rudy to pseudonim Jana Bytnara. Urodził się 6 maja 1921 r. a zmarł 30 marca 1943 r. na skutek odniesionych ran podczas torturowania przez gestapo. Wychował się w domu pełnym ciepła i miłości, nigdy nie brakowało mu bezpieczeństwa i ogromnej więzi z rodziną. Jego rodzice byli ludźmi inteligentnymi, oboje byli nauczycielami. Ojciec był również harcerzem, starał się przekazywać synowi wartości, którymi sam się kierował w życiu, zginął w Oświęcimiu. Rudy miał też siostrę, która podobnie jak matka, była pogodna i serdeczna. Chłopak wyniósł z domu miłość do ojczyzny. Mocno cenił sobie także przyjaźń. Lubił spędzać czas z Alkiem i Zośką. Był prymusem. Zdał maturę w tym samym roku, w którym rozpoczęła się wojna, która pokrzyżowała jego plany na przyszłość.

Chłopak miał piegowatą twarz i rudawe włosy. Jego oczy i czoło odzwierciedlały wybitną inteligencję. Był drobny i szczupły, lecz mimo wyglądu zewnętrznego bardzo sprężysty i silny. Podczas wojny zmężniał.

Rudy był:
- lojalny i odważny - podczas przesłuchiwań, choć był torturowany nie wydał przyjaciół;
- inteligentny - zdał szkołę z wyróżnieniem, dawał korepetycje w czasie wojny, kiedy szkoły były zamknięte;
- konsekwentny - zawsze wykonywał powierzone mu zadanie, razem z Alkiem tak długo nękali Paprockiego aż ten zaprzestał prenumerowania niemieckiej gazety;
- uparty - gdy zorientował się, że jest jedynym nieumiejącym tańczyć uczniem w klasie, szybko zabrał się za naukę tańców i już po kilku miesiącach był najlepszym tancerzem;
- pomysłowy - stał się głównym wynalazcą wszelkich udoskonaleń technicznych Małego Sabotażu;
- ambitny - ciągle chciał się dokształcać, razem z przyjaciółmi organizowali rozmowy o samokształceniu;
- opanowany - podczas malowania kotwic na pomniku lotnika, kiedy lampy zostały z powrotem zapalone Rudy zachował spokój i dokończył swoje zadanie;
- wrażliwy - bardzo przeżywał to, że musiał zabijać, dręczyły go wyrzuty sumienia, ale wiedział, że robi to dla kraju;

Rudy był członkiem harcerskiej grupy „Buki” Był wszechstronnie utalentowany. W trzy miesiące nauczył się tańczyć stając się tym samym najlepszym tancerzem w szkole. Interesowały go problemy moralne, filozoficzne, religijne, kulturalne i społeczne. Przyjaciele ściągali go do konkretów przyziemnego życia i z biegiem czasu rozwinął się jego talent kucharski. Lubił również majsterkować, stworzył m.in. pieczątki z trupią czaszką dla stemplowania afiszów niemieckich, wieczne pióro do malowania napisów na murach, a także obmyślił oznakę dla Buków. Należał do podziemnej organizacji „Wawer” i był podporucznikiem Armii Krajowej. Doskonale sprawdzał się jako dowódca plutonu Grup Szturmowych. Już po śmierci został odznaczony Krzyżem Walecznych

Uważam, że Jan Bytnar był wielkim bohaterem, zwykły chłopak, który dokonał naprawdę wielkich czynów. Zimna wojna wiele go nauczyła, musiał przystosować się do ciężkiego trybu życia w okupowanej Warszawie. Mimo przeciwności losu Rudy kształcił się, ciągle doskonalił i pracował nad sobą. Jego odwaga, bohaterska postawa, a w szczególności upór w dążeniu do celu są godne podziwu. Może on być wzorem do naśladowania.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz charakterystyka Rudego z Kamieni na Szaniec.  Potrzebuję na teraz ! 

Napisz charakterystyka Rudego z Kamieni na Szaniec.  Potrzebuję na teraz ! ...

Język polski

Charakterystyka Rudego z "Kamieni na Szaniec"

Charakterystyka Rudego z "Kamieni na Szaniec"...

Język polski

charakterystyka Rudego z "Kamieni na szaniec"...

charakterystyka Rudego z "Kamieni na szaniec"......

Język polski

Charakterystyka alka,zośki i rudego z kamieni na szaniec

Charakterystyka alka,zośki i rudego z kamieni na szaniec...

Język polski

Charakterystyka bohatera literackiego, który musiał dokonać trudnego wyboru (np. Rudego z „Kamieni na szaniec”

Charakterystyka bohatera literackiego, który musiał dokonać trudnego wyboru (np. Rudego z „Kamieni na szaniec”...

Język polski

Chciałabym mieć takiego przyjaciela jak... - charakterystyka Alka z Kamieni na szaniec.

Chciałabym mieć takiego przyjaciela jak? No właśnie jak kto? Może powinien być to ktoś podobny do obdarzonego niemal dziewczęcą urodą Zośki, który był zawsze świetnie zorganizowany? A może powinien to być ktoś formatu pomysłowego i...