Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".

Autorem utworu pt."Stary człowiek i morze" jest Ernest Hemingway.Został on przetlumaczony z języka angielskiego przez Bronisława Zielińskiego.Książka ta została wydana przez wydawnictwo"KAMA" w Warszawie w 1994r.
Utwór "Stary człowiek i morze" to opowieść paraboliczna.
Akcja toczy się na Kubie w pobliżu Hawany.Czas akcji to lata 20.
Bohaterami tej ineresującej i zajmującej książki są:Santiago,Manolin oraz marlin.Santiago był starym,chudym człowiekiem.Na karku miał głębokie bruzdy.Jego ręce wyglądaly jakby były "poorane głębokimi szramami od wyciągania linką ciężkich ryb"."Wszystko w nim było stare prócz oczu,które miały tę samą barwę co morze i były wesołe i niezłomne".
Santiago miał trudne i pracowite życie.Aby zarobić na jedzenie,musiał ciężko pracować,ale i to nie przynosiło dużych zysków.Kiedy,po wielu nieudanych próbach,popłynął jeszcze raz,złapał wielkiego marlina.Niestety nie złowił go od razu,ale walczył z nim przez parę dni.Kiedy nareszcie go złowił,przywiązał go do dziobu łodzi,lecz w drodze powrotnej do domu rekiny wyczuły zapach krwi i zaatakowały nieżywą rybę.Santiago próbował ją ratować,ale bezskutecznie.Ledwo żywy rybak, dopłynął do portu, zwinął maszt i z wielkim trudem wrócił do domu.Z wielkiej ryby,o którą Santiago tak zawzięcie walczył został tylko szkielet i jej łeb.
Oceniam pozytywnie postepowanie bohaterów.Santiago,mimo wielkiego bólu,nie przerwał walki z rybą i nie poddał się,ale wierzył,że ma szansę ją złowić.Dzięki nadziei zwalczył przeciwności losu i przezwycieżył swój ból i głód.Manolin był przyjacielem starego rybaka.Z chęcią chciał mu pomagać i wypływać z nim w morze.Pierwszy raz popłynął z nim,mając pięć lat.Przyjaciele nie mogli później już być razem,ponieważ Manolin musiał pływać w innej szcześliwej łodzi,ale nawet to nie przerwało ich przyjaźni.Chłopiec zawsze był gotowy pomóc Santiago.On był mu za to bardzo wdzięczny.
Moim zdaniem utwór "Stary człowiek i morze" jest bardzo ciekawą i godną uwagi książką. Zawiera ona dużo monologów wewnętrznych,które mówią nam,co bohater książki czuł w danej chwili.Jest ona napisana prostym,zrozumiałym językiem,zbliżonym do języka środowiska,z którego się wywodzi bohater.Ten utwór jest opowieścią o prostym człowieku,który czegoś pragnął,ale mu się nie udało.Takim człowiekiem jest każdy z nas.Wszyscy czegoś pragniemy i pracujemy na to,żeby później to osiągnąć,lecz nie zawsze nam się udaje.W takich chwilach nie możemy z tego rezygnować,lecz jeszcze bardziej i z wiekszym zapałem o to walczyć.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Santiago - Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".

Santiago to główny bohater opowiadania Ernesta Hemingway’a p.t. „Stary człowiek i morze”. Jest rybakiem w podeszłym wieku. Żyje w nędzy, na obrzeżach Hawany. Nie ma dzieci i jest wdowcem, a jego jedyny przyjaciel to młody chłopiec o i...

Język polski

Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze" - test.

Test - Stary człowiek i morze.

Przeczytaj uważnie zdania i zakreśl przy nich odpowiedz "tak" lub "nie" w zależności od tego, czy zdania są zgodne z treścią opowiadania, czy też nie.

1. Santiago nie mia...

Język polski

Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze" opracowanie.

Ernest Hemingway napisał to opowiadanie w 1952 roku. Polskie wydanie ukazało się cztery lata później - w 1956 roku - w tłumaczeniu Bronisława Zielińskiego. Opowiadanie zostało nagrodzone w 1953 roku nagrodą Pulitzera, a w 1954 - Nagrodą N...

Język polski

Przyjaźń Santiagi i Manolina - Manolin opowiada o swojej przyjaźni - Ernest Hemingway "Stary człowiek i morze".

Każdemu z nas na pewno zależy na tym, aby mieć takiego przyjaciela, któremu można zaufać i zawsze na niego liczyć, a szczególnie wtedy, gdy jest się sam na sam ze swoimi problemami. Znaleźć takiego przyjaciela nie jest łatwo, ale jeżeli...

Język polski

"Stary człowiek i morze" - Ernest Hemingway.

1.Informacja o autorze

Ernest Hemingway to Amerykański pisarz urodzony w 1899roku. Pracował jako korespondent w Ameryce i Europie, a także w Afryce. Przeżył obydwie wojny światowe, brał udział w wojnie domowej w Hiszpanii. W czasie ...