Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Dwór w Soplicowie położony był na niewielkim pagórku, nad brzegiem ruczaju. Z jednej strony otaczał go brzozowy gaj, a z drugiej rozpościerały się pola uprawne, na których można było zauważyć sprzęt rolniczy. Obok domu stała stodoła, a koło niej trzy stogi. Przed samym domem rosła topola przesłaniająca prawie jego połowę. Był niewielki, prawie cały zbudowany z drewna, lecz częściowo podmurowany. Dach pokryty był strzechą, ściany zaś miał pobielone. Wewnątrz dworu wisiały obrazy, portrety sławnych ludzi, m.in. Jasińskiego i Korsaka. W jednym z pokoi stał piękny stary zegar kurantowy.

Po wystroju tego domu widać, że panowało w nim ciepło, miłość, radość. Po szeroko otwartej bramie prowadzącej do dworku i starym zegarze wybijającym "Mazurka Dąbrowskiego" można stwierdzić, iż mieszkańcy tego domu byli bardzo gościnni, ale również odznaczali się szczególnym patriotyzmem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz opis dworu w Soplicowie .Pan Tadeusz -Adam Mickiewicz.Minimum 15 linijek .Zgóry dziękuje.

Napisz opis dworu w Soplicowie .Pan Tadeusz -Adam Mickiewicz.Minimum 15 linijek .Zgóry dziękuje....

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

W Soplicowie stal dwór szlachecki. Wznosił się on w lesie na niewielkim pagórku, nad brzegiem potoku. Zbudowany był z drzewa i był podmurowany. Z daleka widać było pobielane ściany. Koło dworu rosła topola. Dom nie był duży, ale zadbany...

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

W spokojnej okolicy, nad brzegiem strumyka, w brzozowym gaju, stał niewielki soplicowski dworek. Zbudowany z drewna, ale częściowo podmurowany co świadczyło o jego solidności. Dworek w Spolicowie miał pobielane ściany, które ładnie kontras...

Język polski

Opis dworku w Soplicowie "Pan Tadeusz"

Miejscem akcji „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza jest niewielki dworek w Soplicowie na Litwie. Należy on do rodziny Sopliców. Jego obecnym gospodarzem jest Sędzia - starszy mężczyzna, wdowiec, stryj tytułowego bohatera.

Dworek Sop...

Język polski

Opis dworu w Soplicowie "Pan Tadeusz".

Soplicowski Dwór w epopei Mickiewicza przedstawiony jest jako arkadia, miejsce, do której zawsze się wraca, w którym panuje szczęście i dostatek, a patriotyzm jest najwyższą wartością. Był malowniczo położony nad brzegiem ruczaju, na ni...