znaczenie ptaków dla człowieka 5 przykł. + ptak

Pozytywne znaczenie ptaków dla człowieka : 1) Są hodowane ze względu na atrakcyjny wygląd lub piękny śpiew(np. pawie, papugi, kanarki); 2) Dostarczają mięsa, jaj i piór (np. ptaki łowne:bażanty, przepiórki, kuropatwy i ptaki udomowione:kury, kaczki, gęsi, indyki); 3) Dostarczają guana-nawozu wykorzystywanego w rolnictwie, bogatego w związki azotu, potasu i fosforu(np.kormorany); 4) Są sprzymierzeńcami człowieka w walce ze szkodnikami upraw rolnych, sadów, lasów(np.sikory, pliszki, dzięcioły).     Negatywne znaczenie ptaków dlaczłowieka : 1) Mogą przenosić niebezpieczne dla człowieka robaki pasożytnicze i drobnoustroje chorobotwórcze; 2) Powodują szkody gospodarcze, zjadając ziarno zbóż na polach uprawnych(np.wróble), uszkadzając owoce w sadach(np.szpaki), atakując ptactwo domowe(np.jastrzębie).     Akórat miałam to dzisiaj w szkole i dostałam z tego 5. :) Pozdrawiam.

Znaczenie ptaków w przyrodzie jest ogromne. W gospodarce człowieka działanie ptaków w ostatecznym  rozrachunku jest pożyteczne. Wrony, gawrony, kawki, obsiadając masowo zasiewy, okresowo wyrządzają szkody przez wyjadanie ziaren, natomiast są bardzo pożyteczne jako tępiciele licznych, szkodliwych na polach owadów. Ziarnojady wyjadają ziarno, ale jednocześnie niszczą szkodliwe owady, bo i one swoje młode karmią pokarmem zwierzęcym*. Szczególnie istotną rolę odgrywają ptaki owadożerne w lasach, gdzie stanowią naturalną ochronę drzewostanu przed owadami. Ptaki tępią także szkodniki na polach uprawnych, dlatego ważne są zadrzewienia śródpolne. Ptaki drapieżne dzienne i nocne, zjadając olbrzymie ilości gryzoni, przede wszystkim słabych i chorych, odgrywają ważną rolę sanitarną w środowisku.   *W zbożach występują pasożyty które są pokarmem innych owadów.