1. w jaki sposób przebiegała rusyfikacja w zaborze rosyjskim (od myślników) 2. w jaki sposób polacy walczyli z germanizacją.

1. - Zakazano używać języka polskiego, - Zakazano obchodzić świąt w Polsce, - W szkołach zaczęto uczyć dzieci po rosyjsku, - Wprowadzono godzinę policyjną, - Za użycie języka polskiego lub wyjście z domu w czasie godziny policyjniej pójście do więzienia, - Większe podadki, - Kary grzywnej.   2. - Strajki dzieci w szkołach z powodu początku nauki religi po niemiecku (pierwszy strajk dzieci ze Września) - Powstania Styczniowy, Listopadowy, - Malowanie obrazów, kompoyzcje utworów dające nadzieję Polakom, przypominając im o dziejach Polski - Stworzenie Legionów Polskich i dołączenie się do Napoleona Bonaparte   Mam nadzieję, że pomogłem ;)

-zabraniano mówić po Polsku -zmieniano nazw polskich miast na niemieckie -w szkołach nie nauczano po Polsku -zmieniano imiona Polskie na niemieckie 2. Przeciw germanizacji: powstawanie stowarzyszeń np.warta w których potajemnie uczono czytać i pisać i poznawać polską kulture,głośny był strajk dzieci we wrześni dzieci nie chciały uczyć sie niemieckiego