Bitwa o Anglię

Po zwycięstwie nad Francją Hitler zaoferował Wielkiej Brytanii pokój;uważał zresztą Anglików za rasę nordyckich panów i od dawna był pod wrażeniem wielkości i trwałości imperium brytyjskiego stworzonego przez Anglików.Wszakże sam twórca teorii ewolucji Karol Darwin uważał Anglików za niedościgły wzór gatunku ludzkiego,a prostacki socjaldarwinizm leżał przecież u podstaw światopoglądu zwariowanego dyktatora.Dlaczego Anglia zmuszona była nadal prowadzić wojnę?-1.dominacja niemiecka zagrażała imperialnym interesom W.Bryt.i bezpośrednio samym wyspom brytyjskim.2.faszyzm był nie do pogodzenia z ideałami demokracji i tolerancji brytyjskiej.Od bitwy pod Hastings ziemi angielskiej nie dotknęła stopa najeźdźcy.Wielką Armadę hiszpańską zagrażającą wyspom brytyjskim w XVIw. Anglicy,z pomocą burzy,zdołali rozpędzić w kanale La Manche.8 sierpnia 1940 rozpoczęła się największa operacja powietrzna w dziejach świata.Jednakże mimo przewagi,Niemcy nie zdołały "wybombardować" Anglii i przeprowadzić projektowanej inwazji na wyspy brytyjskie przez kanał La Manche.Przyczyny niepowodzenia Niemiec-wynalezione niedawno i użyte radary ostrzegały Anglików przed niemieckimi nalotami;samoloty brytyjskie były nowocześniejsze od niemieckich;polscy uczeni złamali zasadę działania niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy,dzięki czemu Brytyjczycy znali każde planowane posunięcie Niemców.Do inwazji niemieckiej na wyspy brytyjskie nigdy nie doszło.Hitler stracił około połowy samolotów i zmuszony był w listopadzie 1940 ograniczyć naloty.Usiłował uszczelnić blokadę morską,ale i to również nie w pełni się powiodło.Tym samym Hitler poniósł 1 porażkę.Jej konsekwencje były poważne:w 1940 z baz brytyjskich rozpoczęły się naloty na Niemc,które objęły także Berlin;zaniepokojone Stany Zjednoczone rozpoczęły wysyłanie konwojów z uzbrojeniem dla Brytyjczyków;na początku 941 rozpoczęła się "Bitwa o Atlantyk"

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Bitwa o Anglię.

Lato 1940 r. było w Europie pogodne i ciepłe. W walkach nastąpiła chwilowa przerwa, narody przygotowywały się do kolejnych ataków według priorytetów, starając się przewidzieć, jaki kolejny krok wykona strona przeciwna. We Francji 1 lipca...

Historia

Klęska Francji w 1940 roku. Bitwa o Anglię.

I. Klęska Francji w 1940 roku.

Jeszcze w czasie trwania kampanii norweskiej Niemcy uderzyli na Zachodzie. Dowództwo francuskie spodziewało się długich, wyczerpujących walk o przełamanie Linii Maginota. W razie naruszenia przez Niemcy...

Historia

Bitwa o Anglię.

W historii II wojny światowej Bitwa o Anglię zajmuje szczególne miejsce. Była to
batalia o tyle dramatyczna , co niezwykła i niespotykana w dziejach dotychczasowych
wojen. Z jednej strony stała armia najeźdźców niosących śmierć...

Język angielski

bitwa o Anglię to bitwa powietrzna czy morska? Prosze o podanie dokladnej daty

bitwa o Anglię to bitwa powietrzna czy morska? Prosze o podanie dokladnej daty...

Historia

Bitwa o Anglię najważniejszą bitwą II wojny światowej

Bitwa o Anglię toczyła się nad Wyspami Brytyjskimi między 10VII a 31 X 1940 r. Agresorem była III Rzesza, a u boku Brytyjczyków walczyli między polscy piloci, w tym ci ze sławnego dywizjonu 303.

Bitwę tą dzieli się na pięć eta...

Język angielski

Wyjaśnij pojęcia: - bitwa graniczna - Westerplatte - plan "Fall Weiss" - plan Barbarossa - plan Burza - Godzina W - bitwa o Anglię - Holokaust - słynne pomniki II wojna światowa - Armia Krajowa - Polskie Państwo Podziemne - Powstanie warszawskie (pojęcie)

Wyjaśnij pojęcia: - bitwa graniczna - Westerplatte - plan "Fall Weiss" - plan Barbarossa - plan Burza - Godzina W - bitwa o Anglię - Holokaust - słynne pomniki II wojna światowa - Armia Krajowa - Polskie Państwo Podziemne - Powstanie warszawsk...