Życie społeczne owadów- termity

Termity są owadami społecznymi żyjącymi w koloniach, których członkowie podzieleni są na kasty. Kolonia termitów może liczyć ponad milion owadów. Na świecie znanych jest ok. 2 tysięcy gatunków. Żyją one w społeczeństwach o wysokiej organizacji.

Jak powstają kolonie termitów?

Po krótkim locie godowym samica traci skrzydła, wykonuje taniec godowy i wydziela substancję chemiczną, która przywabia partnera. Potem oboje wyszukują miejsc na gniazdo. Samiec podąża tuż za samicą, utrzymując z nią stały kontakt za pomocą czułków. Gdy znajdą odpowiednie miejsce dochodzi do kopulacji.
Z jaj złożonych przez samicę wykluwają się larwy. Król i królowa karmią nadtrawionym przez siebie pokarmem te, które wyklują się jako pierwsze. Od tej pory wszystkie potrzeby pary królewskiej będą zaspokajane przez larwy i robotników, którzy się z nich rozwiną (z części larw powstanę też żołnierze). Król i królowa żyją w specjalnej komorze w środku gniazda tzw. ,,Komora Królewska?.

Pierwsza z nich to uskrzydlone samce i samice o twardym pancerzu. Raz w roku chmara skrzydlatych termitów opuszcza gniazdo i większość z nich ginie (przeważnie zostają zjedzone przez ptaki). Pary, które przeżyją, wydrążają komory w ziemi lub w drewnie i dają początek nowym koloniom. W każdej komorze znajduje się zwykle jedna para ? król i królowa, a czasami dwie lub trzy. Ciało królowej powiększa się pięćdziesięciokrotnie, przystosowuje się do składania jaj. Niekiedy robi to z częstotliwością 60 jaj na minutę, czyli ok. 80 tysięcy dziennie. Królowe termitów, żyjące często dziesiątki lat, są pod tym względem rekordzistkami w świecie owadów. U jednego z afrykańskich gatunków termitów królowa osiąga rozmiary dwa tysiące razy przekraczające wielkość krzątających się wokół niej robotników.

Odrębną kastę stanowią robotnicy. Mają szczątkowe oczy i narządy rozrodcze, są całkowicie pozbawione pancerza i pigmentu. Owady z tej kasty są bezskrzydłe i ślepe orientują się więc w otaczającym je świecie dzięki zmysłom węchy, smaku, dotyku. Choć mogą wydawać się upośledzone, to właśnie one odpowiedzialne są za budowę jednych z najbardziej imponujących zwierzęcych ,,domów? na świecie. Zbierają też pożywienie dla siebie i innych kastet.

Kolejna kasta to samce i samice, które mają tylko szczątkowe skrzydła i słabiej rozwinięty układ rozrodczy. Są to osobniki rezerwowe, które pełnią funkcje rozrodcze w przypadku śmierci pary królewskiej. W nagłej potrzebie mogą one przekształcić się w pełnowartościowe osobniki płciowe.

Ostatnią, najniższa kastą są ślepi żołnierze, którzy stanowią siły obronne. Wyróżnia się dwa typy żołnierzy. Jedni są uzbrojeni w ogromne żuwaczki, którymi rozrywają wrogów; inni posiadają sprzodu głowy wyrostek, z którego wydzielają lepki kwas, stosują więc broń chemiczną. Termity wojują najczęściej z mrówkami, które próbują wtargnąć do ich gniazda. Niekiedy żołnierze swymi wielkimi głowami zatykają dziury powstałe w ścianach termitiery, by robotnicy mogli dokonać napraw. Ponieważ jednak nowa ściana wznoszona jest za ich plecami, nie mogą już wrócić do wnętrza termitiery i giną.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Charakterystyka podtypu tchawkodysznych, życie społeczne owadów- ich znaczenie w przyrodzie i gospodarce człowieka

1. Budowa, środowisko życia, przedstawiciele gromady wijów.
a) Budowa:
- wydłużone ciało, wielosegmentowe
- dobrze rozwinięta głowa
b) Środowisko życia:
-miejsca zacienione, niezbyt suche
- występują w lasach liś...

Biologia

Życie społeczne owadów

Owady eusocjalne

Owady społeczne, eusocjalne - są to owady stanowiące potomstwo jednej lub kilku samic żyjące w zorganizowanych społeczeństwach (koloniach), w których wytwarza się mniej lub bardziej zorganizowany podział pracy. Ni...

Przyroda

Owady społeczne

Owadami społecznymi nazywamy takie, które opiekują się młodymi, ich potomstwo pomaga rodzicom oraz występuje między nimi podział prac (np. niektóre się rozmnażają, a inne tylko pomagają wychowywać potomstwo)...

Biologia

Owady społeczne

Sto milionów lat przed tym, jak ludzie zaczęli żyć w jaskiniach, niektóre gatunki owadów wykształciły w pełni rozwiniętą strukturę społeczna.

Owady społeczne to takie, u których występuje podział pracy, wykonywanej przez po...

Biologia

Budowa i biologia stawonogów

Do stawonogów zaliczamy skorupiaki wije, owady pajęczaki i trylobity. Staw są najliczniejszym typem zwierząt na Ziemi. Przodkami staw były prymitywne, morskie wieloszczety. Pierwsi przedstawiciele staw najprawdopodobniej pojawiły się w Kambrz...