"Przygody Tomka Sawyera" opracowanie.

Sprawozdanie z lektury

Mark Twain

Przygody Tomka Sawyera

O Autorze

Mark Twain urodził się w 1835r. w małym amerykańskim miasteczku w stanie Missouri ,skąd jego rodzina przeniosła się wkrótce do miasteczka Hannibal nad Missisipi. W rzeczywistości nazywał się Samuel Langhorne Clemens .
Zanim został pisarzem imał się różnych zawodów. Pracował
w kopalniach srebra w stanie Newada, był poszukiwaczem złota
w Kalifornii oraz członkiem załogi statku parowego na rzece Missisipi. Próbował swoich sił jako dziennikarz i korespondent-reporter. Podróżował po Stanach Zjednoczonych i Europie gdzie zdobywał cenne dla pisarza doświadczenia życiowe. Od 1870 r. poświęcił się wyłącznie twórczości literackiej. Wspomnienia ze swoich podróży zawarł w książkach :,,Pod gołym niebem?, ,,Włóczęga za granicą?, ,,Życie na rzece Missisipi?. W 1876r. powstała książka pt. ,,Przygody Tomka Sawyera?, a w 1885r. ?Przygody Hucka? ,w których autor opisuje swoje dzieciństwo .
W swojej twórczości Twain sięgnął też do tematyki historycznej pisząc powieści :,,Królewicz i Żebrak? , ,,Jankes na dworze króla Artura?.
Mark Twain zmarł w 1910r. Dzięki swojej różnorodnej twórczości stał się klasykiem literatury amerykańskiej. Jego książki do dzisiaj cieszą się zainteresowaniem młodych czytelników.

Bohaterowie książki

Bohaterowie główni : Tomek Sawyer , Huck Finn , Becky
Thatcher , Indianin Joe , Ciocia Polcia.

Bohaterowie drugoplanowi :Wdowa Douglas ,Hiszpan ,
Ben Rogers ,Nauczyciel Dobbins ,
ojciec i matka Becky , Mary ,Sid .

Czas i miejsce wydarzeń
Miejsce :Małe Amerykańskie miasteczko St .Petersburg
Czas : XIX w.- lato

Plan Wydarzeń

1. Pobicie przez Tomka nowego chłopca.
2. Malowanie płotu i przekupienie kolegów.
3. Poznanie Becky.
4. Nieudane zaręczyny z Becky.
5. Morderstwo na cmentarzu.
6. Przypłynięcie na wyspę i rozbicie obozu.
7. Informacja o utopieniu się Tomka ,Joego i Hucka.
8. Próba odnalezienia zwłok chłopców.
9. Nocny powrót Tomka do domu , podsłuchanie rozmowy.
10. Pogrzeb chłopców .
11. Opowieść Tomka o swoim śnie.
12. Zawiadomienie cioci Polci przez panią Harper
o kłamstwie Tomka.
13. Uratowanie Becky przed karą za wyrwanie kartki
z książki nauczyciela.
14. Egzaminy w szkole.
15. Rozprawa w sądzie i uwolnienie Muffa Pottera.
16. Próba odnalezienia skarbu.
17. Znalezienie skrzyni złota przez Indianina Joego
i Hiszpana.
18. Podsłuchanie rozmowy bandytów, nowe podejrzenia .
19. Śledzenie opryszków , zawiadomienie Walijczyka
o planie napadu na wdowę Douglas.
20. Zgubienie się i błądzenie Tomka i Becky po pieczarach.
21. Śmierć Indianina Joego , odnalezienie skarbu.
22. Plany założenia własnej bandy.

Streszczenie

Książka pt. ,,Przygody Tomka Sawyera? opowiada
o wydarzeniach , których uczestnikami byli Tomek i jego koledzy. Tomek nie należał do grzecznych dzieci , lubił psocić, za co spotykały go kary. Pewnego dnia za bójkę z nowoprzybyłym do miasteczka chłopcem ciocia Polcia kazała mu pomalować płot. Dzięki swojemu sprytowi Tomek przekonał innych chłopców , że robi coś niezwykłego i to oni przekupywali go różnymi przedmiotami, by móc choć trochę pomalować parkan.
Najlepszym kolegą Tomka był Huck Finn, to właśnie przez niego nasz bohater spóźnił się na lekcje , za co dostał od nauczyciela baty. Musiał też od tej chwili siedzieć w ławce
z dziewczynami. Wtedy Tomek poznał Becky . Dziewczynka tak mu się spodobała , że zapytał ją , czy zechce zostać jego narzeczoną . Niestety kiedy Becky dowiedziała się że Tomek miał już inną dziewczynę , rozpłakała się i z jego planów nic nie wyszło.
Pewnej nocy Tomek i Huck wybrali się na cmentarz. Gdy stanęli nad grobem niedawno pochowanego nieboszczyka, zauważyli w pobliżu trzy postacie. Chłopcy przestraszyli się
i ukryli w krzakach . Doktor Robinson , Indianin Joe i Muff Potter zaczęli rozkopywać grób , otworzyli trumnę i wyciągnęli z niej trupa. Nagle zaczęli się kłócić , doszło do bójki ,a Indianin chwycił nóż i wbił go doktorowi w pierś.
Indianin Joe i Potter uciekli . Uciekli również przerażeni chłopcy .
Po tym zdarzeniu Tomek zaproponował Huckowi oraz innemu koledze -Joe Harperowi by zostali korsarzami. Popłynęli więc na wyspę i rozbili tam obóz .Bawili się wspaniale , łowili ryby , zapuszczali się w głąb wyspy.
Któregoś dnia zaniepokoiły ich odgłosy dochodzące z brzegu.
Chłopcy ujrzeli mały na rzece mały parowiec a wokół niego łódki. Wiedzieli , że tak się dzieje , gdy poszukuje się topielców. Wtedy właśnie przyszło im do głowy ,że to ich ciał poszukują mieszkańcy St. Petersburga . W nocy , gdy przyjaciele Tomka usnęli , on poszedł do swojego domu . Wślizgnął się pod łóżko
i podsłuchiwał rozmów pani Harper i cioci Polci. Opowiadały one i wychwalały chłopców .Potem Tomek wrócił na wyspę .
Sobotniego ranka mieszkańcy miasteczka udali się do kościoła , by uczestniczyć w pogrzebie chłopców .Słyszeli wprawdzie jakieś szmery , ale nie zwracali na nie uwagi . Nagle ksiądz zobaczył Tomka ,Joego i Hucka .Wszyscy bardzo się ucieszyli z tego , że chłopcy żyją , ale najbardziej ciocia Polcia
i pani Harper.
Po powrocie do domu Tomek opowiedział cioci o swoim ,,śnie? , tak naprawdę mówił jednak o tym czego dowiedział się
w czasie podsłuchanej wcześniej rozmowy Polci i matki Joego.
Czasami Tomek potrafił być rycerski . Gdy Becky niechcący wyrwała kartkę z książki anatomii należącej do nauczyciela Dobbinsa , chłopiec powiedział , że zrobił to on .
W ten sposób uchronił koleżankę od lania i sam przyjął karę.
Nadszedł czas rozprawy w sądzie . O zabójstwo doktora Robinsona został podejrzany Muff Potter. Świadkowie składali swoje zeznania , które świadczyły za winą Pottera. Adwokat wezwał Tomka do złożenia zeznań .Chłopiec odpowiadał na zadawane mu pytania , opowiedział również o tym co widział na cmentarzu. Kiedy padło imię-Joe ,Indianin , który był obecny na sali rozpraw wyskoczył przez okno i uciekł . Muff Potter został uwolniony .
Po tym zdarzeniu Tomek i Huck postanowili ,że będą szukać skarbu . Byli w różnych miejscach ,aż dotarli do nawiedzonego domu .Nagle usłyszeli głosy i przestraszeni weszli po schodach na górę .Gdy leżeli na podłodze, przez szparę w deskach zobaczyli Indianina Joego i ,,głuchoniemego? Hiszpana . Indianin zaczął rozkopywać ziemię , żeby schować pieniądze. Nagle uderzył nożem w coś twardego , rozgrzebał dziurę i wyciągnął skrzynię.
W skrzyni było złoto. Bandyci zaczęli cos mówić o numerze drugim. Tomek i Huck sądzili że numer drugi , to numer pokoju
w gospodzie .Chłopcy postanowili pilnować pokoju i sprawdzić czy bandyci ukryją tam skarb .W nocy Huck zauważył wychodzących Hiszpana i Indianina , i zaczął ich śledzić .
Z usłyszanej rozmowy dowiedział się , że zamierzają zrobić krzywdę wdowie Douglas .Huck puścił się pędem do miasta
i zawiadomił o planach bandytów Walijczyka . Razem z nim wrócił pod dom pani Douglas .Zaczęła się strzelanina , niestety bandytom udało się uciec .
W tym samym czasie Tomek i Becky błądzili po pieczarach. Znaleźli się tam ponieważ w czasie pikniku , który zorganizowała Becky dla swoich przyjaciół, ktoś wymyślił , że pieczary to znakomite miejsce do zabawy. Niestety Tomek i Becky zgubili się. W pewnym momencie Tomek zobaczył Indianina Joego . Pomyślał jednak, że to przewidzenie i dalej szukał drogi wyjścia
z pieczar. Nareszcie dzieciom udało się wydostać .
Wkrótce potem w wejściach do pieczar założono kraty , a po jakimś czasie przy jednej z nich znaleziono zwłoki Indianina .

Ocena:5

Wybraliśmy tą książkę ponieważ bardzo podobały nam się fragmenty ,które czytaliśmy w podręczniku szkolnym. Czytając lekturę przekonaliśmy się , że jest ona znakomitą powieścią dla chłopców . My też nie zawsze jesteśmy grzeczni , lubimy gdy przytrafiają nam się różne przygody.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opracowanie "Przygód Tomka Sawyera" Marka Twaina.

1. Czas akcji : 2 połowa 13 wieku.
2. Miejsce akcji : miasteczko St. Petersburg nad Missisipi
3. Bohaterowie główni : Tomek Sawyer.
4. Bohaterowie drugoplanowi : Huckleberry Finn, Joe Harper, Rebeka Thatcher, ciotka Polly, Sid, Indian...