Chciałbym, zmienić przestrzeń mojego miasta


Przestrzeń, jest to pojęcie pierwotne, które odnosi się do wielu dziedzin takich jak: przestrzeń w matematyce, fizyce, filozofii, geografii, politologii, antropologii, astronomii. ,,Przestrzeń to zbiór w którym określone są rozmaite relacje i działania pomiędzy jego elementami. Przestrzeń w fizyce oznacza trójwymiarową przestrzeń euklidesową zawierającą ciała. Przestrzeń - jedna z podstawowych kategorii epistemologiczno-ontologicznych, najczęściej pojmowana jako ogół wszelkich relacji zachodzących pomiędzy obiektami bądź zbiór owych obiektów. Przestrzeń geograficzna reprezentuje powierzchnię Ziemi w jej fizycznym, przyrodniczym, niezwykle złożonym zróżnicowaniu. Rozumienie terminu zależy od kultury, w stosunku do której go odnosimy, z racji na różne sposoby wykorzystania, dzielenia i nazywania przedmiotu. Przestrzeń kosmiczna to przestrzeń poza obszarem ziemskiej atmosfery.”(Wikipedia, Wolna encyklopedia)
Mieszkam w mieście położonym południowo-zachodnim obszarze Wyżyny Śląskiej nad rzeką Bytomką w odległości ok. 15 km od centrum aglomeracji Katowic. Otoczonym głównie innymi miastami , lecz w mieście i na granicach są tereny zielone. To miasto to Bytom, które wchodzi w skład województwa śląskiego. Terytorium miasta zajmuje 69.43 km2 i tworzy nieregularny wielobok. W Bytomiu mieszka ok. 189,5 tys. Mieszkańców, a graniczy z Piekarami Śląskimi, Radzionkowem, Tarnowskimi Górami, Chorzowem, Zabrzem, Świętochłowicami, Rudą Śląską i Zbrosławicami.
Największą wadą naszego miasta i całej wyżyny Śląskiej jest zanieczyszczenie środowiska. Jednak już od wielu lat się to poprawia, jednak wolałbym by bez zwłoki zlikwidować całe spaliny. Można jednak dokonać tego, gdyby większość ludzi zainteresowała się zanieczyszczeniem, by miasto było ekologiczne i na każdym kroku można by czuć świeżość natury. By rzeki i jeziora były oczyszczone i można by w nich łowić wspaniałe ryby.
Kolejnym elementem, którym by zmienił to architektura. Chciałbym aby moje miasto było odnowione i unowocześnione. Powstawały nowe osiedla bez chuligaństwa i przemocy , żeby powstawały nowe kina, teatry, centra rozrywki itp. By budowano parki gdzie można się wyciszyć i odpocząć od spraw codziennych. Ważnym elementem są także zabytki i nie można o nich zapominać. Musimy o nie dbać, by mogły je podziwiać następne pokolenia. Bytom posiada kilka zabytków najbardziej znanymi są: kościół Najświętszej Marii Panny, kościół św. Trójcy, kaplica św. Ducha, kościół św. Wojciecha, kościół św. Jacka, wzgórze św. Małgorzaty, budynek szkoły muzycznej, budynek IV L.O., budynek Opery Śląskiej, budynek Sądu Rejonowego, park Miejski, cmentarz Mater Dolorosa, cmentarz Żydowski.
Na moim osiedlu chciałbym, żeby bloki mieszkalne były odrestaurowane i odmalowane w żywsze kolory. By chodniki i schody były równe, a przy schodach były podjazdy dla wózków dziecięcych i niepełnosprawnych. Roślinność na naszym osiedlu poprawiła się znacznie, więc nie trzeba jej zmieniać, choć można by stworzyć miejsca dla psów gdzie by się mogły załatwiać i bawić z innymi psami, w ten sposób trawniki będą czystsze. Podsumowując moje miasto ma wiele wad, które chciałbym zmienić lecz na razie nie mogę. Jednak nie chciałbym gdzie indziej mieszkać, gdyż mieszkam w nim już od szesnastu lat i wiele się w nim poprawiło na lepsze.

Dodaj swoją odpowiedź