Recenzja "Pamiętnika Księżniczki 1"

Co czuje amerykańska nastolatka, która dowiaduje się, że jest księżniczką małego europejskiego państwa?Czy to było jej marzenie z dzieciństwa?Tego wszystkiego dowiecie się, czytając książkę ,,Pamiętnik Księżniczki 1" autorstwa Meg Cabot- amerykańskiej pisarki. Wydanych zostało sześć części ,,Pamiętnika". Pani Cabot to autorka światowych bestsellerów. ,,Pamiętnik Księżniczki" i ,,Dziewczyna Amerki" zyskały sławę jako największe przeboje książkowe dla nastolatek. Pisarka tworzy również pod pseudonimem ,,Janny Carroll" (np. ,,Thrillery z czynnikiem psi", ,,Kraina cienna", ,,Dziewiąty klucz").,,Pamiętnik Księżniczki 1" opowiada o amerykańskiej nastolatce z kompleksami, Mii Thermopolis, która pewnego dnia dowiaduje się, że kiedyś odziedziczy po ojcu tron małego państewka w Europie- Genowii. W pierwszej części serii księżniczka opisuje swoje życie zwyczajnej nastolatki, później poznanie prawdy, a na końcu życie w roli ,,Wielce Szanownej Księżniczki Genowii". Pamiętnik napisany jest językiem młodzieżowym, opisuje problemy dorastania. Dla Mii jest ono trudne, uczy się w zwykłym amerykańskim liceum, a po lekcjach jej okropna babka(Grandmere) udziela jej innych lekcji- lekcji etykiety dworskiej, rządzenia państwem itp. W książce występuje narracja pierwszoosobowa, czasem dialogi. Narratorem jest bohaterka utworu bo to ona pisze pamiętnik. Bestseller dla nastolatek charakteryzuje się wartką akcją, lecz nie brakuje w nim opisów. Bohaterzy drugoplanowi ubarwiają pamiętnik i czynią go znacznie ciekawszym. Zachęcam, wszystkich a szczególnie nastolatki do przeczytania ,,Pamiętnika Księżniczki 1".Jestem pewna, że później sięgniecie po kolejne części!

Dodaj swoją odpowiedź