Paulo Coelho "Alchemik".

„- Dlaczego mam zatem słuchać serca?
- Bo nie uciszysz go nigdy. I nawet gdybyś udawał, że nie słyszysz, o czym mówi, nadal będzie biło w twojej piersi i nie przestanie powtarzać tego, co myśli o życiu i o świecie.”
Paulo Coelho, Alchemik

Książka Paula Coelho, nosząca tytuł „Alchemik” jest to pełna ukrytych przesłań historia, przywracająca nadzieję i pomagająca dostrzec to, co w życiu najważniejsze. Owa historia jest swego rodzaju przypowieścią o Santiago, młodym pasterzu pochodzącym z południa Hiszpanii, który, wraz ze swym owczym stadem, wędruje po przez równiny Andaluzji.
Cały jego dobytek, to płaszcz, którym przykrywa się w chłodne noce, oraz książka, mająca w jego przypadku podwójne przeznaczenie. Dzięki niej poznaje niedostępne dla niego miejsca, odpowiada na nurtujące go pytania, a także służy mu jako podgłówek podczas snu.
Dwa razy, Santiago miał taki sam sen. Mówił on o skarbie, ukrytym nieopodal egipskich piramid który młodzieniec miałby odnaleźć. Podczas swej dalszej wędrówki ze stadem spotkał cygankę, która wyjaśniła mu sens jego snu. Gdy zatrzymał się w mieście, aby wymienić książkę i trochę odpocząć trafił również na starego króla, który nakłonił go do podążania szlakiem „Własnej Legendy”.
Santiago postanowił sprzedać swe owce i za pieniądze ze sprzedaży wyprawić się w poszukiwaniu swego skarbu. Na swej drodze napotkał mnóstwo ludzi, którzy wiele wnieśli w jego życie i w dużym stopniu przyczynili się do odkrycia jego „Własnej Legendy”. Anglik, poszukujący Kamienia Filozoficznego, Sprzedawca Kryształów, Sprzedawca Kukurydzy, a nawet sam alchemik, który posiadał tajemnicę Długowieczności i tajemnicę Kamienia Filozoficznego, oraz Fatima, wielka miłość młodzieńca.
Niestety musiał zostawić swą wybrankę, by podążać szlakiem „Własnej Legendy”, ale obiecali sobie, że gdy tylko odnajdzie skarb, wróci do niej, i już na zawsze będą razem „z wiatrem będzie mu posyłać pocałunki, wierząc, że wiatr muśnie jego twarz i szepnie mu do ucha, że ona ciągle żyje i czeka”.
Najbardziej skłaniało do przemyśleń samo zakończenie książki, które powtarza przesłanie z Pisma Świętego „nigdy nie dostrzegamy skarbów, które mamy przed oczyma. A wiesz dlaczego? Bo ludzie nie wierzą w skarby”. Gdy Santiago dociera do piramid, okazuje się, że musi zawrócić, ponieważ skarb, którego szukał znajduje się z ruinach starego kościoła, w miejscu, z którego rozpoczął swą wyprawę. Jego wędrówka nie była jednak daremna. Gdyby nią nie podążył nie spełniłby „Własnej Legendy” i nie poznałby „Języka Wszechświata”, czyli tak zwanego języka miłości.
Czytając tę książkę, zastanawiałam się do kogo mogłabym porównać siebie. Czy jestem jak sprzedawca kukurydzy, który żyje tylko w swoim małym, zamkniętym świecie, nie myśląc nawet o tym, że poza granicami jego małego miasteczka jest tyle ciekawych miejsc, które warto byłoby zobaczyć, a jednak wózek z prażoną kukurydzą i praca stanowią całe jego życie? Czy jak Sprzedawca Kryształów, który marzy o podróży do Mekki, tym samym nie pragnąc, by jego marzenie kiedykolwiek się spełniło, gdyż wtedy przestałby marzyć, a jego życie straciłoby sens? Czy może jestem jak pasterz poszukujący własnej drogi, którą winien iść, by spełnić swe marzenia?

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Paulo Coelho "Alchemik" recenzja.

Alchemia to nauka praktykowana już w starożytności między innymi w Egipcie czy Chinach. W średniowieczu wierzono, iż przetwarzanie metali szlachetnych w złoto jest możliwe dzięki kamieniowi filozoficznemu. Nauka ta zajmowała się również...

Język polski

Paulo Coelho - "Alchemik".

„Książki są jak karawany” – mówi Anglik do bohatera „Alchemika”, pasterza Santiago. I rzeczywiście. Książka Paula Coelho jest połączeniem powieści podróżniczej z przypowieścią filozoficzną. Opisana jest w niej niezwykła wę...

Język polski

Recenzja książki "Alchemik" Paula Coelho.

A jakie jest największe kłamstwo świata? ? spytał zaciekawiony młodzieniec
? To mianowicie, że nadchodzi taka chwila,
kiedy tracimy całkowicie panowanie
nad naszym życiem i zaczyna nim rządzić los.
Paulo Coelho, ?Alchem...

Język polski

"Alchemik" jeden z najwspanialszych utworów współczesności spoza kanonu obowiązkowych lektur.

,„Alchemik” Paulo Coelho został przetłumaczony na 45 języków w 120 krajach i od paru lat książka ta utrzymuje się na listach bestsellerów. Powieść jest parabolą i opowiada o andaluzyjskim pasterzu Santiago,który wybral się w podroz ...

Język polski

Dzieje Santiago "Alchemik" Paulo Coelho.

Santiago to główny bohater książki pt."Alchemik".Pochodził zniezamężnej rodziny.MIeszkałw Andaluzji, w chwili rozpoczęcia wędrówki miał 18 lat.Był młodym pasterzem,który węrował ze swoimi owcami. Rodzice jego chcieli, aby ...