Mieszaniny jednorodne

Powietrze jest przykładem gazowej mieszaniny jednorodnej azotu, tlenu, dwutlenku węgla, pary wodnej i bardzo niewielkich ilości innych gazów.
Powiew wiatru, opór odczuwany przez rowerzystów, pęcherzyki powstające w trakcie nalewania wody np. do butelki potwierdza istnienie powietrza. Czyste powietrze jest niewidoczne, nie ma określonego kształtu ani zapachu. Mimo, że jest mieszaniną różnorodnych pierwiastków i związków chemicznych, ma właściwości fizyczne typowe dla każdego gazu. Zimne powietrze jest cięższe od nagrzanego.
Dajmy przykład: płomień świecy umieszczonej na parapecie okiennym kieruje się w stronę pomieszczenia wskutek napływu zimnego powietrza z zewnątrz. Natomiast gdy świecę umieścimy w górnej części okna, płomień kieruje się na zewnątrz pod wpływem nagrzanego powietrza wydostającego się z tego pomieszczenia.
Powietrze niezbędne jest do spalania benzyny, olejów napędowych i innych paliw używanych do napędu pojazdów mechanicznych. Elektrownie cieplne zużywają duże ilości powietrza do spalania koksu, węgla itp. Organizmy żywe potrzebują powietrza, a ściślej tlenu, do oddychania.
Fabryką tlenu są rośliny zielone. Dopóki nasza Ziemia nie zostanie pozbawiona roślinności, dopóty trwać będzie naturalna produkcja tlenu.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Czy białko sól kuchenna, mąka kwasek cytrynowy i olej to mieszaniny jednorodne czy nie jednorodne ? PLIS NIECH KTOŚ ODPOWIE!

Czy białko sól kuchenna, mąka kwasek cytrynowy i olej to mieszaniny jednorodne czy nie jednorodne ? PLIS NIECH KTOŚ ODPOWIE!...

Przyroda

Rozpoznajemy mieszaniny jednorodne i nie jednorodne. Fo jednej szklanki wsyp dwie łyżeczki kawy mielonej a do drugiej dwie łyżeczki kawy rozpuszczlnej. Wlej do szklanek taką samą ilość gorącej wody i wymieszaj. Odstaw szklanki na 5 minut. Potym czasie obe

Rozpoznajemy mieszaniny jednorodne i nie jednorodne. Fo jednej szklanki wsyp dwie łyżeczki kawy mielonej a do drugiej dwie łyżeczki kawy rozpuszczlnej. Wlej do szklanek taką samą ilość gorącej wody i wymieszaj. Odstaw szklanki na 5 minut. P...

Chemia

Dam naj ! :)) 1.Co to są mieszaniny? 2.co to są mieszaniny jednorodne, niejednorodne :3 Wytłumaczcie, dajcie przykład :)

Dam naj ! :)) 1.Co to są mieszaniny? 2.co to są mieszaniny jednorodne, niejednorodne :3 Wytłumaczcie, dajcie przykład :)...

Biologia

Macie jakieś pomysły na oryginalne Mieszaniny jednorodne i niejednorodne? Musze przygotować po 1 przykładzie z każdego. To musi być coś ORYGINALNEGO i KREATYWNEGO. Jakieś pomysły? Niech to będzie coś co rozłoży wszystkich na łopatki! PROSZĘ... DZIĘKUJKI G

Macie jakieś pomysły na oryginalne Mieszaniny jednorodne i niejednorodne? Musze przygotować po 1 przykładzie z każdego. To musi być coś ORYGINALNEGO i KREATYWNEGO. Jakieś pomysły? Niech to będzie coś co rozłoży wszystkich na łopatki! P...

Biologia

Macie jakieś pomysły na oryginalne Mieszaniny jednorodne i niejednorodne? Musze przygotować po 1 przykładzie z każdego. To musi być coś ORYGINALNEGO i KREATYWNEGO. Jakieś pomysły?

Macie jakieś pomysły na oryginalne Mieszaniny jednorodne i niejednorodne? Musze przygotować po 1 przykładzie z każdego. To musi być coś ORYGINALNEGO i KREATYWNEGO. Jakieś pomysły?...

Biologia

Jak rozdziela się mieszaniny JEDNORODNE?

Jak rozdziela się mieszaniny JEDNORODNE?...