Charakterystyka Jagienki - "Krzyżacy".

Jagienka jest jedną z głównych bohaterów powieści pt. "Krzyżacy". Jest ona córką Zycha ze Zgorzelic. Ma ona około 15 lat. Wychowuje ją ojciec, gdyż niedawno zmarła jej matka. Gdy ojciec Jagienki wyjeżdżał na wojny ona zajmowała się gospodarstwem.
Jagienka jest bardzo ładną dziewczyną. Czuć od niej zdrowie, siłę i młodość. Jest wysmukła, ma czerwone usta i śliczne modre oczy. Gdy pierwszy raz Jagienka była opisana w książce miała rozpuszczone włosy, a na sobie koszulę i serdak. Jej ubiór był opisany też, gdy przybyła ona do Bogdańca. Miała na sobie kożuszek otwarty na przodzie, kryty zielonym suknem, spódnicę w prążki, nowe buty, a na szyi korale. Najpiękniejszy jej strój autor przedstawił, gdy jechała do kościoła. Była ubrana w odzież z czerwonego sukna podbitą gronostajami, czerwone rękawiczki i gronostajowy, naszyty złotem kapturek na głowie i włosy związane w dwa warkocze. Wyglądała ona wtedy, jakby była z bardzo bogatego rodu.
Jagienka miała niektóre cechy charakteru podobne do chłopca. Była bardzo odważna i dlatego lubiła polowania. Była pracowita, ale umiała się też dobrze bawić. Swoją radością dzieliła się z innymi.
Według Zbyszka Jagienka była dobrą towarzyszką zabaw i polowań. Uważał, że jeśli jest taka odważna, to może iść nawet na wojnę. Dla opata Jagienka była prawie jak córka. Pozwalał jej na wszystko np. na polowanie w jego lasach.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Jagienki "Krzyżacy".

W powieści "Krzyżacy" występuje wiele ciekawych postaci. Jedną z nich jest piętnastoletnia Jagienka ze Zgorzelic. Dziewczyna ta jest półsierotą, od ósmego roku życia wychowywaną jedynie przez ojca - Zycha.
Młoda Zychówna j...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki "Krzyżacy".

W książce pt. "krzyżacy" Henryk Sienkiewicz dwie dziewczyny, które całym swoim sercem kochały Zbyszka z Bogdańca.
Jedną z nich była Danusia, córka Juranda ze Spychowa i jednej z dwórek księżnej mazowieckiej. Dziewczyna by...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki - "Krzyżacy".

Danusia i Jagienka należą do postaci pierwszoplanowych powieści historycznej pt. "Krzyżacy". Obie były córkami rycerzy, półsierotami. Jagienka Zychówna była pietnastoletnią jedynaczką wśród dwóch braci, natomiast Danusia Jur...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danuśki i Jagienki - "Krzyżacy".

Danuśka jest córką rycerza Juranda ze Spychowa, z możnego rodu. Jagienka jest także córką rycerza- Zycha ze Zgorzelic, również z bogatego rodu. Obie są półsierotami, a ich matki zmarły gdy one były małe.
Danuśka jest krucha i del...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki "Krzyżacy".

W powieści Henryka Sienkiewicza jednym z głównych bohaterek są Danusia oraz Jagienka. W chwili gdy poznajemy Danusię jest ona dwunastoletnią dziewczynką. Była bardzo drobna, miała cudowny głos, jednak była niedojrzała i dziecinna. Dziewc...