Sztokholm

Sztokholm
Stolica Szwecji. Położony w środkowej części kraju na 14 wyspach, które połączone są ze sobą 53 mostami oraz na lądzie stałym nad zatoką Saltsjon (Morze Bałtyckie) i jeziorem Melar (szw. Malaren) wraz z łączącą je cieśniną Norrstrom. Cały obszar stołeczny Sztokholmu obejmuje m.in. archipelag sztokholmski, czyli 24 000 wysp, wysepek i skał przybrzeżnych. Jest to miasto wielu atrakcji i zabytków, miasto nowoczesne, tętniące bogatym życiem kulturalnym. Sztokholm jest miastem natury- lasów sosnowych, słodkiej i słonej wody, skał, żyjących tam zwierząt i roślin. Sztokholm najlepiej odwiedzać w okresie od maja do września. W tym czasie pogoda jest najkorzystniejsza, a w mieście odbywają się liczne koncerty, festiwale i imprezy. Miasto rozwinęło się dzięki znajdującym w pobliżu kopalniom żelaza. Od 1436 roku Sztokholm jest stolicą Szwecji.
Ciekawostki
* Sztokholm nazywany jest często ,,Wenecją Północy".
* Nazwa Sztockholm pochodzi od słów stock- kłoda oraz holm- wyspa.
* W najdłuższym dniu w roku słońce nie zachodzi tutaj przez 20 godzin i 37 minut, a w najkrótszym dniu słońce świeci przez 6 godzin i 4 minuty.
* Parki i ogrody to ponad 40% powierzchni miasta.
* Na terenie Sztokholmu znajdują się trzy obiekty wpisane na Światową Listę Dziedzictwa Narodowego UNESCO: Drottningholm (rezydencja królewska), Skogskyrkogarden (zabytkowy cmentarz), a także Hovgarden (najstarsza szwedzka osada, datowana na VIII wiek).
* W mieście znajdziemy ponad 70 muzeów i 100 galerii sztuki.
* W Sztokholmie rozgrywane były Letnie Igrzyska Olimpijskie w 1912 roku.
* W 1952 roku uruchomiono w mieście pierwszą linię metra.
* W Sztokholmie znajdują się liczne uczelnie wyższe, m.in. założony w 1811r. Instytut Karolinska, założona w 1827r. Królewska Politechnika w Sztokholmie i założony w 1878r. Uniwersytet w Sztokholmie.
* W tym mieście znajduje się również budynek giełdy Bosen, w którym co roku członkowie Akademii Szweckiej przyznają Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury.

Dodaj swoją odpowiedź
Geografia

Sztokholm .

Sztokholm, Stockholm, stolica Szwecji, nad Morzem Bałtyckim i jeziorem Melar. 679 tys. mieszkańców (1991), zespół miejski 1,6 mln mieszkańców (1991).

Założony w 1250 przez normańskiego wodza Jarla Birgera. Szybko rozwijał się ja...

Geografia

określ współrzędne geograficzne mont blanck , rzym los angeles , adelaida , sztokholm , kapsztak

określ współrzędne geograficzne mont blanck , rzym los angeles , adelaida , sztokholm , kapsztak...

Geografia

Wyznacz kierunki geograficzne : 1. Berlin - Sztokholm 2. Praga - Wiedeń 3. Paryż - Londyn 4. Rzym - Ateny 5. Madryt - Lizbona 6. Mińsk - Kijów 7. Wilno - Warszawa 8. Helsinki - Oslo 9. Bukareszt - Kijów 10. Budapeszt - Sofia

Wyznacz kierunki geograficzne : 1. Berlin - Sztokholm 2. Praga - Wiedeń 3. Paryż - Londyn 4. Rzym - Ateny 5. Madryt - Lizbona 6. Mińsk - Kijów 7. Wilno - Warszawa 8. Helsinki - Oslo 9. Bukareszt - Kijów 10. Budapeszt - Sofia...

Elektrotechnika

w jakim kraju leży Sztokholm ???

w jakim kraju leży Sztokholm ???...

Język polski

Spośród 21 słów wybierz pięć i ułóż z nimi zdania (tylko nie takie proste np. to jest etażerka) oto słowa: Sztokholm zgrzyt gżegżółka wyżlica (rasa psa) etażerka (szafka, regał na książki) zanadrzu herbaty piegżą historia (przedmiot szkolny)

Spośród 21 słów wybierz pięć i ułóż z nimi zdania (tylko nie takie proste np. to jest etażerka) oto słowa: Sztokholm zgrzyt gżegżółka wyżlica (rasa psa) etażerka (szafka, regał na książki) zanadrzu herbaty piegżą hi...