Streszczenie powieści "Krzyżacy".

Streszczenie powieści ?Krzyżacy?

Powieść ?Krzyżacy? opowiada o losach polskich rycerzy, w czasach panowania króla Władysława Jagiełły.
Głównym bohaterem powieści Henryka Sienkiewicza jest Zbyszko z Bogdańca. Spotykamy go już w pierwszym rozdziale powieści, gdzie razem ze swoim stryjem Maćkiem z Bogdańca biesiadują w tynieckiej gospodzie. Tam też Zbyszko spotyka swoją wielką miłość ? Danusie, która jest wychowanką księżnej mazowieckiej Anny Danuty. Zbyszko zakochany bez pamięci w dziewczynie ślubuje zdobyć dla niej kilka pawich czubów, które noszą najwybitniejsi rycerze Zakonu Krzyżackiego. To ślubowanie staje się przyczyną nieszczęścia. Zbyszko napada posła Krzyżackiego ? Kuno von Lichtensteina. Tym samym narusza prawo i zostaje skazany na śmierć. Mimo wstawiennictwa księżnej wyrok ma być wykonany. Maćko jedzie do Malborka z prośbą do wielkiego mistrza o ułaskawienie Zbyszka. W czasie podróży zostaje zdradziecko napadnięty i zraniony przez Krzyżaków. Tymczasem śmierć Zbyszka jest już przesądzona. Jednak ratuje go Danusia zarzucając skazańcowi na głowę chustę. Młodzieniec jest wybawiony od śmierci, ale także zobowiązany ożenić się z Danusią.
Na prośbę umierającego Maćka, uratowany Zbyszko jedzie z nim do Bogdańca. W drodze spotykają Jagienkę ? córkę Zycha. Jagienka zakochuje się w przystojnym młodzieńcu. Bardzo chorego Maćka ratuje picie niedźwiedziego sadła.
Zbyszko, stęskniony za Danusią wyrusza na dwór Anny Danuty, do Ciechanowa. W trakcie polowania ratuje życie księżnej przed atakiem tura, ale zostaje ciężko ranny.
Danusia była córką sławnego rycerza Juranda ze Spychowa. Jurand był wielkim wrogiem Krzyżaków, którzy zabili mu żonę. Nie miał on dla nich litości, więził ich i torturował. Dlatego też, Krzyżacy postanowili się zemścić. Podstępem postanowili porwać Danusię. Sfałszowali list o rzekomym napadzie na jej ojca. Danusia postanowiła go odwiedzić. Jednak przed wyjazdem wzięła ślub ze Zbyszkiem, który nadal był chory. Kiedy intryga Krzyżaków wyszła na jaw, Zbyszko postanowił odnaleźć swoją żonę. Tymczasem Jurand także poszukuje swojej córki i podstępnie zostaje uwięziony w lochach przez zakonników Krzyżackich.
Krzyżacy usiłują zatuszować porwanie Danusi i Juranda, jednak nikt im nie wierzy. Zbyszko wyzywa do walki wysłannika Krzyżaków. Zabija Rotgiera. W akcie zemsty Krzyżacy kaleczą Juranda, wypalając mu jedno oko, odcinając rękę i język.
Tymczasem Zbyszko zdobywając żelazny list, szuka Danusi w zamkach Krzyżackich. Maćko i Jagienka wyruszają w ślady Zbyszka. W drodze spotykają okaleczonego starca, który okazuje się być Jurandem. Opiekują się nim zabierając go do Spychowa. W międzyczasie wybucha wojna z Krzyżakami. Zbyszko musi przerwać poszukiwania Danusi. Przypadkowo dowiaduje się od Sanduresa, że Danusia jest wożona przez Zygfryda w zamkniętej skrzyni między dwoma końmi. Zbyszko odnajduje swoją żonę w ubogiej chacie, lecz niestety dziewczyna jest bardzo chora i nieprzytomna ze strachu. Młodzieniec zabiera ją do Spychowa, ale Danusia umiera w czasie podróży. Wkrótce umiera także Jurand. Pogrążony w żalu Zbyszko wyrusza na wojnę.
Zakochana w Zbyszku Jagienka bardzo mu współczuje. Zbyszko zaczyna doceniać jej zalety i w końcu zakochuje się w niej. Biorą ślub i rodzą się im synowie.
Powieść kończy się opisem bitwy pod Grunwaldem ? jednej z najważniejszych w historii Polski.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opracowanie "Krzyżaków" Sienkiewicza.

Streszczenie Krzyżaków. Charakterystyka postaci. Elementy świata przedstawionego.


I. Streszczenie

Tom I

rozdz. 1
W Tyńcu, w gospodzie „Pod Lutym Turem” Maćko z Bogdańca, ciągnący z bratankiem, Zbyszkie...

Język polski

A. Mickiewicz "Konrad Wallenrod" streszczenie.

I. Wstęp – Opisuje historię wzajemnych relacji narodu litewskiego i niemieckiego oraz nienawiść, jaka między nimi od wieków panowała.

Narrator również zapowiada klęskę wszystkich, którzy są przeciwnikami Litwinów.

...