Sprawozdanie z pojedynku Zbyszka z Rotgierem "Krzyżacy".

Za chwilę odbędzie się pojedynek Zbyszka z Rotgierem. Pierwszy odgłos trąbki. Wyszli! Obydwaj przyodziani w świetne zbroje. W prawicach trzymają straszne topory! Obok nich stoja wierni giermkowie. Drugi odgłos trąbki. Rotgier niespodziewanie zbliża się do króla. Krzyżak pewny zwycięstwa uprzedza króla, że nie jest winien krwi, która będzie przelana. Jego słowa wywołują powszechne oburzenie! Trzeci odgłos trąbki. I cisza! Wtem giermkowie nacierają na siebie. Spostrzgam, że Hlawa ma ogromną przewagę. Nagle zadaje ostatecznt cios! Van Krist ostatkiem sił błaga o łaskę! Polski giermek jest jednak bezlitosny. Hlawa rozrywa gardło nie4szczęśnika mizerykordią! Rycerze walczą dostojniej. Okazuje sięjednak, że Zbyszko góruje nad przeciwnikiem! Ciocy Zbyszka są silne i zdecydowane. Rotgier broni się opętale! Wygląda na to, że Krzyżak lekceważy przeciwnika! Zbyszko nadal wściekle ayakuje. Zakonnik traci nadzieję na wygraną. Przeciwnik Zbyszka ncofa się ciągle pod jego toporem. Nagle rozlega się młody, łkający, biewieści głos. Nakazuje on Zbyszkowi pomścić Danuśkę! Zbyszka chwyta bojowy szał. Krzyżak nie nadąża z obroną! O zgrozo Polak okrutnie pozbawia przeciwnika ramienia! Rotgier pada. Wzywa Jezusa. Umiera. Król ogłasza zwycięstwo Zbyszka z Bogdańca! Wiwat!!!

Dodaj swoją odpowiedź