Legendy Krakowa

1. LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM I DZIELNYM SZEWCZYKU
Każdy zna legendę o wawelskim smoku, pokonanym przez dzielnego szewczyka Skubę, który zabił barana, wypchał go siarką i smołą, a następnie podrzucił pod smoczą jamę. Potwór, aby ugasić pragnienie, tak długo pił wiślaną wodę, aż pękł. Wielka była radość krakowian, a szewczyk ze skóry zabitego smoka wykroił wiele par butów. Jak głosi legenda, do dziś można je kupić w Sukiennicach. - Dla mnie nie ma znaczenia, czy smok istniał czy to tylko brednia w smoczej skórze, ważne że stał się ikoną Krakowa , Dziś smok by nie przetrwał, bo żywił się dziewicami. O pokonaniu smoka przypomina zaprojektowana przez Bronisława Chromego rzeźba, stojąca u podnóża Wawelu.

Dodaj swoją odpowiedź
Przyroda

jaka jest (jakie są) legenda (legendy) krakowa

jaka jest (jakie są) legenda (legendy) krakowa...

Historia

Legendy Krakowa

Wanda, legendarna władczyni Krakowa.Prawdopodobnie postać wymyślona przez Wincentego KadłubkaWg Kroniki polskiej tegoż autora, Wanda po śmierci swego ojca Kraka objęła rządy w Krakowie. Nie zgodziła się na małżeństwo z pretendującym d...

Język polski

"Szlakiem sakralnym" - reportaż z wycieczki do Krakowa

Jest godzina siódma rano dnia 16 października 2007 roku. Pod szkołą w Damienicach zgromadziła się grupka uczniów gimnazjum niecierpliwie czekających na opiekunów i autokar, który ma ich zabrać na wycieczkę ?szlakiem sakralnym? do Krakowa...

Język polski

Streszczenie "Legendy o Wandzie, co nie chciała Niemca".

Legenda o Wandzie na podstawie Legendy I i II, S. Wyspiańskiego

Cudzoziemcze w czarnej zbroi! Wiedz, że mnie przysięga wiąże, Nigdy mężem mym nie będzie Obcy król, ni obcy książę%u201D. Wanda, legendarna władczyni Krakowa,zosta...

Język angielski

Ktoś zna jakieś legendy? Tylko nie z krakowa! Potrzebne na historię.

Ktoś zna jakieś legendy? Tylko nie z krakowa! Potrzebne na historię....