Stop Przemocy! Odezwa do uczniów.

Współczesny świat szczyci się ogromnym postępem technicznym. Coraz więcej wiemy i potrafimy wykonać. Kurczą się obszary, w których możliwości człowieka są niewielkie. Czy to znaczy jednak, że ludzie XXI wieku są mądrzejsi? Odpowiedź wydaje się bardzo trudna.

Dzisiejsza młodzież uważa się za wyrozumiałą i tolerancyjną. Czemu więc coraz więcej słyszy się o pobiciach czy nawet morderstwach młodych ludzi? Zabić potrafią już piętnastolatki! I to tylko dlatego, że ktoś ma inny kolor skóry, nie jest taki sam jak oni lub posiada wartościową rzecz.

Od razu nasuwa się kolejne pytanie: Czy agresją można nazwać tylko użycie pięści? A co z agresją psychiczną? Gnębienie słowem można nazwać na pewno najgorszą formą przemocy. Aby to dokładnie zilustrować posłużę się obrazem dżungli. Tam rządzi ten, kto jest silniejszy. W naszym świecie jest dokładnie tak samo. Silniejsi starają się zniszczyć słabszych. Doskonale wiedzą, że ich ofiary, najczęściej osoby nie zwracające na siebie uwagi, są bezbronne, nie mogą nic zrobić. ?Drapieżcy? starają się upokorzyć ofiarę, zgnębić ją i wyśmiać. W jakim celu? Dla podbudowania własnego ego, dowartościowania się. Bo często ci, którzy uważają się za lepszych to persony z kompleksami. Atakują słabszych, rozszarpują ich psychikę na drobne kawałeczki. Co się dzieje z ofiarami, tymi, którzy nie potrafią sobie dać rady z gnębicielem? Najpierw zamykają się w sobie, tracą poczucie własnej wartości. Po czasie dochodzą myśli samobójcze, a w najgorszym przypadku świadome odebranie sobie życia.

Wnioski są oczywiste: przemoc fizyczna i psychiczna może zniszczyć człowieka. Musimy pamiętać, że siła słów ma taką samą moc jak pięści. Uważamy się za cywilizowany naród. Czemu więc niektórzy z nas wciąż zachowują się tak prymitywnie? Nie musimy kochać wszystkich ludzi na świecie, ale każdego z nich powinniśmy szanować. Każdy z nas jest inny, wyjątkowy. I to jest właśnie piękne. Nauczmy się to dostrzegać!
Problem przemocy dotyczy także i Ciebie! Masz dwa wyjścia: Stanąć z boku i patrzeć bezczynnie na krzywdę innych lub też zareagować. Pamiętaj, wybór należy tylko do Ciebie!

Uczniowie naszego gimnazjum już wybrali. Uważamy, że przemoc nie jest sposobem na rozwiązywanie problemów. Chcemy żyć w świecie bezpiecznym, w takim, w którym szanuje się godność drugiego człowieka. Taki świat jednak musimy zbudować sami. Ponieważ zawsze należy zaczynać od siebie, więc zaczynamy. Nie będziemy stosować przemocy! Dołożymy wszelkich starań, by nasze pokolenie ? pokolenie JPII ? okazało się godnymi naśladowcami najważniejszych autorytetów. Agresja ma różne twarze. Chcemy, by nasza twarz wyrażała szacunek dla drugiego człowieka!