Sławomir Mrożek "Tango" opracowanie.

Bohaterowie, dokonania pokolenia rodziców, przejęcie władzy w domu przez Edka, wymowa polityczna "Tanga".

Bohaterowie: rodzina Stomila: babcia Eugenia, wuj Eugeniusz, żona Stomila Eleonora, syn Artur, kuzynka Ala i lokaj Edek.
Zwykła, mieszczańska rodzina trójpokoleniowa. Jednak to tylko pozór, bo w domu panuje bezwład. Rodzina żyje na śmietniku historii. Wiele rzeczy powinno być dawno wyrzuconych np. katafalk dziadka(umarł on 10lat temu), suknia ślubna Eleonory, bryczesy, wózek dziecięcy Artura, mimo, że ten ma już 25lat.

Pokolenie rodziców dokonało rewolucji obyczajowej. Walczyło o możliwość zatańczenia tanga. Udało im się zwyciężyć. Znieśli wszelkie konwenanse i normy. Są wolni i nie mają już o co walczyć. Pokolenie upodobniło się do pokolenia swoich dzieci. Babcia chodzi w trampkach i przeklina, wuj nosi krótkie spodenki. Artur ma dość chaosu. Chce wprowadzenia zasad. Denerwuje go rozpięta piżama ojca i fakt, że Edek sypia z jego matką.


Artur próbuje zapanować nad sytuacją w domu. Chce tradycyjnych zasad i rodziny. Do swojej idei przekonuje wuja Eugeniusza i jak romantyczny bohater narzuca swoją koncepcję rodzinie. W domu zostaje posprzątane, ojciec zapina piżamę, a lokaj zaczyna wykonywać swoją pracę. Potwierdzeniem powrotu do normalności ma być ślub Artura z Alą. Jednak Artur dowiaduję się, że Ala zdradziła go z Edkiem. Artur chce zabić Edka. Jednak sam ginie.

Edek przejmuje władzę w domu. Zakłada marynarkę Artura i oświadcza, że teraz on będzie tu rządził: „siedzieć cicho, uważać co mówię”. Edek Rozkazuje wujowi, żeby zdjął mu buty. Prosi go do tańca. Tańczą tango. Taniec prowadzi Edek.


Wymowa polityczna „Tanga”
Przejęcie władzy przez Edka może symbolizować przejęcie władzy przez komunistów w Polsce po 1945roku. Jest to władza narzucona z zewnątrz, siłowo, przy czym inteligencja poddaje się władzy chama zupełnie bez sprzeciwu. Szczególną siłę ten symbol osiąga w finałowym tańcu Edka z Eugeniuszem.

Dodaj swoją odpowiedź