Wycieczka po Krakowie śladami średniowiecznych budynków.

Naszą wycieczkę rozpoczynamy od Barbakanu, który wraz z fragmentem murów miejskich, Bramą Floriańską oraz trzema basztami (Pasamoników, Stolarską i Ciesielską) tworzą pozostałości systemu fortyfikacyjnego. W okolicach XIX wieku, gdy stan murów był żałosny i zaczęto je wyburzać, postały Planty. Wspomniany wcześniej Barbakan stanowi typ fortu artyleryjskiego. Jest to charakterystyczna budowla na planie koła. Znacznie starsza jest Brama Floriańska, o której wiadomo, ze istniała już na początku XIV w. Poprzez nią wkraczamy na ul. Floriańską, z której z kolei skręcamy w prawo wzdłuż murów.

Tuż przy Baszcie Stolarskiej widzimy przebudowany od koniec XIX wieku Arsenal Miejski. Obecnie jest on częścią Muzeum Czartoryskich, gdzie poza wspaniałą kolekcja malarską znajdują się: zbiory broni oraz sztuki zdobienniczej, pamiątki narodowe i inne eksponaty. Tuż obok znajduje się osiemnastowieczny kościół Pijarów. Budynek godny naszej uwagi ze względu na harmonijne połączenie barokowej architektury, malarstwa oraz rzeźby.

Powracamy do ul. Floriańskiej. pod numerem 45 czeka nas odpoczynek - znajduje się tu legendarna kawiarnia o secesyjnym wystroju - "Jama Michalika". W dalszej kolejności widzimy Dom Matejki (nr 41) oraz Muzeum Farmacji (nr 25). Następnie po prawej mijamy "Hotel pod Różą" i dochodzimy do Rynku Głównego.

Na środku tego ogromnego placu znajdują się Sukiennice powstałe w połowie XIII w. i przeznaczone pod kramy kupieckie. Na ich pietrze znajduje się Muzeum Narodowe. Przed nimi stoi Pomnik Adama Mickiewicza, wykonany w 1898 roku przez Teodora Rygiera. Na Rynkiem górują dwie wieże pochodzące z XIV-XV w. budowli Kościoła Mariackiego. Najważniejszym jego zabytkiem jest ołtarz autorstwa Wita Stwosza, którego tło stanowią średniowieczne witraże oraz polichromia Matejki.

Po zwiedzeniu kościoła wychodzimy na placyk przy jego południowej nawie. Plac ten zwany Mariackim stanowi dawny cmentarz przykościelny. mieści się przy nim kościół św. Barbary.

W południowo-wschodnim rogu Rynku stoi natomiast maleńki kościółek św. Wojciecha> jest to jeden z najstarszych zabytków Krakowa datowany na około 1000 rok.

Podczas spaceru po Rynku warto zwrócić uwagę na pałace: Krzysztofory (nr 35, obecnie Muzeum Historyczne Miasta Krakowa) i Pałac pod Baranami (nr 27). Obecnie w jego podziemiu znajduje się słynny kabaret "Piwnica pod Baranami". Naprzeciwko wznosi się pozostałość zburzonego w XIX w. ratusza - wieża ratuszowa.

Opuszczamy Rynek kierując się ul. Grodzką. Początkowo mijamy słynną z monarszego zjazdu w 1364 roku kamienicę Wierzynka. Podążając dalej dochodzimy do Placu Dominikańskiego z potężnymi zabudowaniami klasztoru i kościoła Dominikanów. Na prawo rozpościera się Plac Wszystkich Świętych, przy których wznoszą się gmachy kościoła i klasztoru Franciszkanów. Obie te świątynie mają wiele cech wspólnych.

Gotyckie budowle lezące w centrum Krakowa należą do zakonów żebrzących. Kiedyś ich zadaniem było krzewienie wiary oraz umacnianie jej w okresie kryzysów, herezji i rozłamów w ówczesnym Kościele. Przy Placu Wszystkich Świętych mieści się także Pałac Wielkopolskich (obecna siedziba Magistratu Krakowa). Nieopodal wznosi się budynek już wspomnianego kościoła Franciszkanów. Obok niego przy ul. Franciszkańskiej mieści się znany z pielgrzymek Jana Pawła II - Pałac Arcybiskupów Krakowskich.

Znów powracamy na ul. Grodzką, by podążać wzdłuż Drogi Królewskiej ku Wawelowi. Widzimy po lewej dwa kościoły. Pierwszy - św. Piotra i Pawła. Jest to najwcześniejszy barokowy budynek w Krakowie> Wzorcem dla budowli był macierzysty kościół Jezuitów - rzymski Il Gesu. Zaraz obok mieści się przebudowany w stylu barokowym kościół i klasztor Klarysek, gdzie widoczne są romańskie mury pochodzące z XI w. Dalej mijamy ewangelicko-augsburski kościół św. Andrzeja oraz niewielki gotycki kościół św. Idziego. W ten sposób dochodzimy do Wzgórza Wawelskiego.

Następnie podążamy główną drogą na wzgórze zamkowe. Są tu austriackie umocnienia z XIX w., a dalej tzw. "cegiełki wawelskie" upamiętniające ofiarność Polaków z czasów odbudowy zamku. Nad nami góruje pomnik Tadeusza Kościuszki oraz mury Katedry i wieże: Zygmuntowska i Zegarowa.

Przekraczamy bramę Wazów. Znajdujemy się na dziedzińcu, przy którym znajduje się Muzeum Katedralne. Nieco dalej rozciąga się dziedziniec zewnętrzny. Plac ograniczają budynki dawnego szpitala austriackiego oraz resztki fortyfikacji z basztami: Złodziejską i Sandomierską. Przechodzą między tą pierwszą, a szpitalem można dotrzeć do zejścia ku Smoczej Jamie.

Dodaj swoją odpowiedź