Mój głos w dyskusji - tradycyjny list czt e-mail?

Według mnie lepszy jest e-mail niż tradycyjny list szczególnie w dzisiejszym świecie, gdzie rozwój techniki jest tak duży. Praktycznie każdy może mieć komputer i dostęp do Internetu, jeśli tylko ma środki materialne na ten cel, a dla tych, którzy mają mniej pieniędzy funkcjonuje szereg rat i kredytów.

Po pierwsze e-mail jest wygodniejszy od listu tradycyjnego, ponieważ jeśli mamy komputer z dostępem do Internetu, to możemy go wysłać nie wychodząc z domu, przez co oszczędzamy czas.

Po drugie elektroniczna poczta jest bezpłatna bez względu na to ile piszemy i ile załączników wysyłamy, a za list trzeba uiścić opłatę w zależności od wymiarów i wagi. Faktem jest, że do listu możemy coś włożyć, ale i na to są sposoby. Do listu elektronicznego możemy dołączyć załącznik np. zeskanowane zdjęcie czy nagrany głos. Jedynym ograniczeniem może być pojemność skrzynki lub objętość pojedynczego e-listu. W związku z tym oszczędzamy pieniądze, których i tak mamy nie za wiele.

Kolejnym aspektem popychającym nas ku e-mailowi jest to, iż listu w takiej formie żadna osoba trzecia nie przeczyta ani nie przechwyci, ponieważ każda skrzynka pocztowa posiada osobny, indywidualny i niepowtarzalny identyfikator (login) i zabezpieczenie w postaci hasła, które tak jak i login każdy wymyśla sobie sam. Z kolei list przesyłany za pośrednictwem poczty może zostać przechwycony przez niepowołane osoby lub może po prostu zostać pomylony adres. I choć podajemy adres zwrotny, to nie każdy odeśle taki list do nadawcy szczególnie, jeśli będą w nim pieniądze. Ten argument potwierdza, że e-mail jest bezpieczniejszy.

Również powinniśmy zwrócić uwagę na to, że list musi powędrować jakimś środkiem lokomocji do adresata, co sprawia, że list staje się niewygodny szczególnie, gdy wysyłamy nim jakieś pilne dokumenty. W przypadku e-maila czas, w którym pokonuje on drogę do adresata mierzy się w sekundach! To sprawia, że list elektroniczny jest bardzo wygodny.

Poza tym, na e-mail można odpisać od razu, wystarczy tylko, że ktoś siedzi w tym momencie przy komputerze. Można też do kogoś zadzwonić lub wysłać SMS-a do kogoś, żeby usiadł przy komputerze i nam odpisał. W ten sposób można sobie porozmawiać nawet z kimś, kto jest daleko zagranicą szybko i wygodnie.


Podsumowując moje powyższe rozważania stwierdzam, że e-mail jest lepszy od listu tradycyjnego. Jedyne ograniczenie to komputer, z dostępem do Internetu, ale jeśli nawet się takiego zestawu nie posiada, to można pójść do jakiejś pobliskiej i przyjemnej kawiarenki internetowej.

Dodaj swoją odpowiedź