Pasożytnictwo i konkurencja

PASPRZYTNICTWO I KONKURENCJA

1 Pasożytnictwo to rozpowszechniony w przyrodzie związek między populacjami polegającymi na wykorzystaniu przez pasożyta osobnika innego gatunku- żywiciela stanowiącego dla niego źródła pokarmu i środowisko życia. Pasożyt z reguły nie zabija żywiciela. Najgroźniejsze dla żywiciela są pasożyty, które niedawno zaatakowały dany gatunek.

2 Konkurencja jest przyczyną selekcji, która prowadzi do ewolucji gatunków. Konkurencja między osobnikami tego samego gatunku wpływa na ich zróżnicowane, regulacje ich rozrodność, często kończy się śmiercią jednego z rywali. W obrębie stada prowadzi do ustalenia się hierarchii. Konkurencja o terytorium wpływa na rozmieszczenie osobników w przestrzeni. Gdy potrzeby życiowe poszczególnych gatunków nie są identyczne, wówczas gatunki te mogą współistnieć na jednym terenie. Gdy ich wymagania życiowe się pokrywają, to albo jeden z gatunków wypiera konkurenta z drugiego terenu albo dochodzi do zmian w sposobie życia jednego z rywali

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Stosunki antagonistyczne czyli drapieżnictwo, Pasożytnictwo i konkurencja.

1. Drapieżnictwo
Drapieżnictwo chwyta, zabija i zjada osobnika innego gatunku. Wykazuje również wiele cech budowy ułatwiających mu zdobywanie pokarmu. Ofiary drapieżcy natomiast wykształcają wiele cech służących do obrony, np;...

Biologia

Typy oddziaływań między organizmami, antagonistyczne (konkurencja, drapieżnictwo, pasożytnictwo)

TYPY ODDZIAŁYWAŃ MIĘDZY ORGANIZMAMI:
- antagonistyczne - populacja jednego gatunku wpływa negatywnie (i wyrządza szkody) populacji drugiego.
- nieantagonistyczne - kiedy dwie populacje wpływają na siebie pozytywnie.

Biologia

które to : komensalizm, mutualizm, proktooperacja, konkurencja międzygatunkowa, pasożytnictwo, drapieżnictwo?

które to : komensalizm, mutualizm, proktooperacja, konkurencja międzygatunkowa, pasożytnictwo, drapieżnictwo?...

Biologia

Konkurencja.

Związki między organizmami zachodzą w obrębie jednej populacji oraz między osobnikami różnych gatunków. Jeśli przynoszą korzyści choć jednej stronie, a druga nie ponosi strat, są to oddziaływania dodatnie, zwane nieantagonistycznymi. Z...

Biologia

Konkurencja.

Pewnie zastanawiałeś się, idąc lasem, jak wiele gatunków zwierząt i roślin w nim żyje? Korzystają one z tych samych zasobów środowiska, więc aby przeżyć, muszą o nie konkurować lub wzajemnie sobie pomagać. Dzięki tym złożonym zal...