Charakterystyka Danusi i Jagienki

W powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” występują dwie bohaterki, które stanowią swoje całkowite przeciwieństwo Danusia była pół sierotą, ponieważ jej matka zmarła podczas najazdu Krzyżaków, a ojciec, dzielny rycerz Jurand ze Spychowa wysłał ją jako dwórkę do księżnej Anny Danuty, aby uczyła się dobrych manier. Jagienka również była półsierotą, lecz w przeciwieństwie do drugiej bohaterki doskonale sobie radziła, prowadząc gospodarstwo i chodząc na polowania. Danusia miała około 12 lat, a Jagienka, około 15 więc nie było między nimi zbytniej różnicy wieku .

Pierwsza wybranka Zbyszka była drobna, lecz olśniewała swą anielską urodą
„stojąc na ławie wydawała się być małym dzieckiem, a zarazem przecudnym, jakby jakowaś figurka z kościoła albo z jasełek”. Posiadała ona również piękne jasne włosy „Zbyszko patrzył z boku na jej jasne włosy” oraz „wesołą i uradowaną twarz”. Jagienka natomiast stanowiła przeciwieństwo Danusi „od Jagienki bił po prostu blask zdrowia, młodości i sił”, Była silna i miała szerokie ramiona, choć przy tym wyróżniała się zgrabną figurą. Odznaczała się również ciemnymi włosami oraz dużymi niebieskimi oczami „I zaraz przed oczyma przesunęła mu się Jagienka - modrooka, ciemnowłosa, hoża jak łania”.

Jeśli chodzi o charakter to i w tym względzie Danusia i Jagienka bardzo się różniły od siebie.
Danusia była jeszcze bardzo dziecinna i niedojrzała, gdyż będąc szczęśliwą klaskała wesoło w ręce, a gdy była smutna płakała. Gdy Zbyszko złożył jej śluby, ona śmiała się i cieszyła „A przeto włosa Danusia podskoczyła naprzód trzy razy do góry w swoich czerwonych trzewiczkach, a następnie chwyciwszy księżnę za szyję poczęła wołać z taką radością, jakby jej obiecywano jakąś zabawę, w którą się tylko starszym bawić się wolno”. Dziewczyna ta była również nieśmiała, cicha i łatwowierna, gdyż, gdy dostała list z wiadomością, że Jurand traci wzrok nie upewniła się czy jest to prawda. Druga bohaterka była sprytna, samodzielna oraz zdecydowana np. nie wahała się ani chwili, gdy jej ukochany potrzebował pomocy przy starciu z niedźwiedziem. Jagienka to również troskliwa i opiekuńcza dziewczyna, ponieważ z uczuciem i troską opiekowała się okaleczonym Jurandem.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Danusi i Jagienki z "Krzyżaków".

W książcę Henryka Sienkiewicza pt. "Krzyżacy" jednym z głównych bohaterek są Danusia oraz Jagienka ze Zgorzelic. Po śmierc matki Danusi jej prawną opiekunką zostaje księżna Anna Danuta. Ojcem zaś był Jurand ze Spychowa. W chw...

Język polski

Charakterystyka Danusi i Jagienki.

Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic to bohaterki powieści Henryka Sienkiewicza pt"Krzyżacy".
Danusia była dobrą dziewczyną o jasnych włosach.Ubierała się w powłuczyste szaty damy dworu.Jej subtelna uroda i filigranowo...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki

Danusia Jurandówna i Jagienka ze Zgorzelic to dwie bohaterki powieści H.Sienkiewicza pt.?Krzyżacy?.
Danusia była córką Juranda ze Spychowa, możnego Komesa i znanego rycerza. Nie mia...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki (H. Sienkiewicz "Krzyżacy")

W powieści H. Sienkiewicza pt. "Krzyżacy" głównymi bohaterkami są Danusia i Jagienka. Obydwie były córkami rycerzy. Danusia była córką Juranda ze Spychowa. Po śmierci matki, która zmarła na skutek najazdu Krzyżaków na Spychów, na sw...

Język polski

Charakterystyka porównawcza Danusi i Jagienki.

W powieści Henryka Sienkiewicza „Krzyżacy” występują dwie bohaterki, które stanowią swoje całkowite przeciwieństwo Danusia była pół sierotą, ponieważ jej matka zmarła podczas najazdu Krzyżaków, a ojciec, dzielny rycerz Jurand ze ...