Charakterystyka

Pierwotniaki-organizmy jednokomórkowe,posiadają jądro lub aparat jądrowy. organellum jest zróżnicowanym, wyspecjalizowanym elementem poijedyńczej komóreki pierwotniaka. Są to organizmy wolno żyjace lub pasożyty. Mają zdolność życia utajonego czyli anabiozy. Typy pierwotniaków różnią się głównie sposobem poruszania się.
Wiciowce:poruszają się za pomoca wici. Przedstawiciele=Eugle.a zielona w ciemności jest organizmem cudzożywnym, świdrowiec gambijski, lambia jelitowa.
Zarodziowce:poruszają sie za pomoca nibynóżek.Przedstawiciele=ameba, pełzak czerwonki.
Orzęski:poruszają się za pomocą rzęski. Posiadaja aparat jądrowy zbudowanego z jądra dużego(procesy życiowe) i małego(procesy płciowe).Przedstawiciele=pantofelek, wirczyk.
Parzydełkowce-ciało ich buduje jeden typ tkanki- tkanka nabłonkowa. Występują one w dwóch postaciach- workowatego, osiadłego polipa i wolno pływajacej meduzy.
Stułbiopławy:maja one postać polipa. Jest to forma osiadła przytwierdzona do podłoża za pomocą stopy. Ściana ciała zbudowana jest z komórek o charakterze nabłonkowym. Zewnetrzna warstwa- ektoderma, wewnetrzna- endoderma, a pomiędzy jest mezoglea. Wnetrze ciała stanowi jama chłonąco-trawiąca, prowadzi do niej otwór gębowy, który spełnia także funkcje otworu odbytowego,ponieważ przez niego z jamy chłonąco-trawiącej usuwane są niestrawione resztki pokarmu. Komórki entodermy są większe i posiadają wici. komórki entodermy i ektodermy mają w części przylegającej do mezoglei wypustki mięsniowe, dzięki którym stułbia moze swobodbnie sie kurczyc i rozkurzczać i daltego noszą nazwe komórek nbłonkowo-mięśniowych.Na ramionach znajduja sie komórki parzydełkowe, dzieki którym stułbia zdobywa pokarm, ale także broni się. Wystepują także komórki nerwowe, które tworza układ nerwowy siateczkowy.Stułbia rozmnaża sie przez pączkowanie, ale możwe takze rozmanażać się płciowo.Przedstawiciele= stułbia płowa
Krążkopławy:mają kształt dzwonowaty z otworem gębowym umieszczonym po dolnej stronie ciała i otaczają go 4 ramiona, zaopatrzone w komórki przydełkowe. Ciało zbudowane jest z 2 warstw komórek nabłonkowo-mięśniowych. Występuje 8 ciałek bieżych, w których są narządy zmysłow.Są rozdzielnopłciowe.Przedstawiciele=chełbia bałtycka.
Koralowce:występują one w postaci polipa.Szielety kolonijnych korali madreporowych tworzą rafy koralowe. Korlaowcami które nie posiadaja szkieletu są ukwiały.Koralowce jak wszystkie polipy rozmnażają się bezpłciowo przez paczkowanie, ale także rozmnażaja sie płciowo.
Robaki płaskie- mięśnie wraz z nabłonkiem pokrywającym ciało tworzą wór powłokowo-mięśniowy, który tworzą 3 warstwy mięśni: podłużne, okręzne, skośne. Występują także mięsnie grzbietowo-brzuszne. Są pierwszymi zwierzętami posiadajacymi symetrie dwuboczną. Układ nerwowy występuje w postaci drabinki, z rozwiniętymi zwojami w przedniej części ciała. Układ wydalniczy tworzą liczne komórki płomykowe i kanały wyprowadzające wydalanie substancje.
Wirki: są wskażnikami czystości wody, prowadzą skryty, drapieżny tryb życia. Odżywiaja się małymi wodnymi bezkręgowcami. Wirki sa obojnakami, maja zdolnośc do regeneracji. Przedstawiciele= wypławek.
Przyry:są pasozytami wewnetrznymi,posiadają narządy czepne- przyssawki,oddychają beztlenowo. Przedstawiciele= motylica wątrobowa.
Tasiemce: nie maja przewodu pokarmowego i wchłaniają pokarm cała powierzchnia ciała. Narządami czepnymi są przyssawki i haczyki.
Robaki obłe
Nicienie: ciało ma krztałt wrzecionowaty, pokryte jest nabłonkiem i oskórkiem, a pod nimi leży warstwa mięśni podłużnych, które wchodza w skład wora powłokowo-mięśniowego. Ciało wypełnia płyn surowiczny, który nadaje mu sztywność. Mają otwór odbytowy, są rozdzielnopłciowe. Występuje u nich dymorfizm płciowy, czyli morfologiczne różnice między samcem i samicą.Przedstawiciele:glista ludzka, owsik, włosień kręty.
Pirściennice- ciało złożone z segmentów, wypełnionych surowicą. Mięsnie podłuzne i okręzne wchodzą w skład wora powłokowo-mięśniowego.Występuje układ krwionośny zamknięty. Przewód pokarmowy podzielony na odcinki-gardziel-wole-żoładek-jelito.
Skąposzczety: występuje płat głowowy, siodełko-odgrywajace ważną role w procesie rozmnażania. Przedstawiciele=dżdżownica,rurecznik-tubifeks.
Pijawki: z na ich ciele brak szczecinek. W większości są pasorzytami, posiadają dwie przyssawki, umieszczone na obu końcach ciała.
Wieloszczety:są to zwierząta morskie. Na segmentach ich ciała znajduja się po parze parapodiów, zopatrzonych w liczne szczecinki i sa to narządy lokomotyrycznymi. Przedstawiciele=nereida.

Dodaj swoją odpowiedź
Maszynoznawstwo

Charakterystyka własności ruchowych maszyn prądu stałego.

Prądnica
Właściwości ruchowe prądnicy najczęściej określa się za pomocą charakterystyk, podających związki między wymienionymi wielkościami. Ze względu na niewielką zmienność prędkości silników napędowych można uznać, że...

Język polski

"Krzyżacy" charakterystyka bohaterów, charakterystyka Krzyżaków

III. Charakterystyka bohaterów

ZBYSZKO Z BOGDAŃCA

Kiedy go poznajemy, ma osiemnaście lat.

Charakterystyka zewnętrzna

Bardzo urodziwy, o pięknej, jeszcze dziewczęcej twarzy i długich, płowych włosach, któ...

Język polski

"Krzyżacy" - charakterystyka postaci i utworu.

I. Streszczenie

Tom I

rozdz. 1

W Tyńcu, w gospodzie „Pod Lutym Turem” Maćko z Bogdańca, ciągnący z bratankiem, Zbyszkiem, do Krakowa, opowiada swoje dzieje. Po śmierci brata zostawił majątek pod opieką krewneg...

Geografia

Charakterystyka wybranych krajów Europy

1. Charakterystyka krajów Skandynawskich.
Do grupy krajów skandynawskich należą:
• Norwegia
• Szwecja
• Finlandia
• Islandia
• Dania
Kraje te zajmują północną część Europy. Charakteryzuje je rozległe...

Język polski

Charakterystyka postaci

Charakterystyka postaci – opis bądź przedstawienie postaci literackiej występującej w dziele literackim mające na celu prezentację tej osoby i analizę jej postępowania. Jak sama nazwa wskazuje opisujemy również charakter postaci o...

Biologia

Charakterystyka parzydełkowców. Ogólna charakterystyka niektórych pierwotniaków

Charakterystyka parzydełkowców
1. Występują w wodach, głównie morskich
2. Mają kształt workowatego Polipa prowadzącego osiadły tryb życia lub wolno żyjącej meduzy.
3. Ciało składa się z dwóch warstw komórek - pi...