Bankier i jego żona

Autorem dzieła powstałego w stylu renesansowym jest Quentin Metys.
Na pierwszym planie tego dzieła widzimy zielonooliwkowy stół, na którym leży książka, są pieniądze, szklane naczynie oraz lustro pokazujące okno i drzewo za nim. Na stole są też ręce pary, która znajduje się na drugim planie.
Mężczyzna jest ubrany w ciemny strój i zajmuje się liczeniem pieniędzy leżących na blacie. Na jego twarzy widać skupienie. Kobieta ma na głowie białą woalkę i czerwono - zieloną suknię. Żona ręką przewraca stronę księgi lecz patrzy na dłonie swojego męża, jej twarz ukazuje smutek i jest ponura. Ostatni plan przedstawia regał z kilkoma półkami , na których znajdują się księgi, na najwyższej półce leży jabłko i ozdobny talerz. Za drzwiami widzimy dwie rozmawiające szeptem osoby.
Na obrazie przeważają kolory ciemne (jedyna biel występuje na głowie żony ). Postacie są smutne i ponure.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Lektury, ich twórcy i główni bohaterowie

POZYTYWIZM
Honoriusz Balzac
Ojciec Goriot-Vautrin(bad guy, Ołży-Śmierć), pani Vauquer(właścicielka kamienicy), Jan Joachim Goriot, Eugeniusz de Rastignac, pani de Beaus’eant (ciotka Rastignaca), Wiktoryna Traillefer(ta co jej ojciec ...

Język polski

Pieniądz źródłem szczęścia, miernikiem sukcesu, przyczyną upadku

Kiedy byłam mała to chyba jak każde dziecko uwielbiałam gumy do żucia. Pamiętam, że mama kupowała mi i mojemu bratu strasznie słodką i różową jak mebelki lalki „Barbie” gumę, noszącą niezwykle oryginalną jak na tamte czasy nazw...

Język polski

"Ojciec Goriot" - streszczenie.

W Paryżu przy ulicy Neuve-Sainte-Genevieve między Dzielnicą Łacińską a przedmieściem St. Marcel znajduje się pensjonat prowadzony od czterdziestu lat przez panią Vauquer. W pensjonacie tym mieszkają: pani Couture wraz z młodziutką Wiktor...