Muzyka rockowa

Rodzaj muzyki wokalno-instrumentalnej powstały w połowie XX w. w USA z połączenia muzyki country oraz rhytm&bluesa. Cechy charakterystyczne to na ogół parzyste metrum, motoryczny , wybijający się rytm, akcenty na słabych częściach taktu, nieduże zespoły instrumentalne towarzyszące wokalistom (sekcja rytmiczna: perkusja, kontrabas, gitara basowa; sekcja melodyczna: gitary, instrumenty klawiszowe, zwłaszcza syntezatory, elektroniczny fortepian, także instrumenty dęte i inne).częste łączenie funkcji instrumentalisty i wokalisty z funkcją twórcy muzyki i tekstu, brak wyraźnej granicy pomiędzy twórczością amatorską i profesjonalną. Początki muzyki rockowej sięgają lat 40. XXw. , kiedy szybkie piosenki rhythm and blusowe zwano rock and rollem. Styl o tej samej nazwie spopularyzował w 1955 wokalista i gitarzysta Haley, klasyczną piosenka ,,Rock around the Clock”. W następnym 5-leciu z wykonawców piosenek rytmicznych w stylu rockabilly (połaczenie rock and rolla z country and western) największą sławę zyskał Elvis Presley.’Pod koniec lat 50 muzyka białych wykonawców (Anka , Francis , Nelson, Sedaka) zaczęła tracić dawną żywiołowość i zbliżyła się charakterem do muzyki rozrywkowej. W połowie lat 60-tychPojawiła się tendencja do łączenia elementów muzyki rockowej z jazzem lub przeciwnie – muzyką poważną (wykorzystywanie polifonii tradycyjnych struktur brzmieniowych i dawnych form) oraz folklorem miejscowym , co wpłynęło na znaczne wewnętrzne zróżnicowanie stylistyczne muzyki rockowej: . Wspólne dla wszystkich kompozycji w tym nurcie stało się silne nasycenie emocjonalne, wszędzie pojawiała się wyraźna łączność między odbiorcą, wykonawcą muzyki rockowej.Adresatami tych kompozycji byli na ogół ludzie młodzi, którzy dzięki niej odkrywali pokoleniowa świadomością, łącząca ich ponad granicami kulturowymi , językowymi i religijnymi. Rozpowszechniła się wtedy również moda na nowe tańce będące równocześnie piosenkami , np. twist, surf. Jednocześnie trwało zainteresowanie tzw. Folk music (Bob Dylan, Cream, Byrds, Simon, The Rolling Stones). Eksperymenty w dziedzinie psychologicznego oddziaływania muzyki znalazły wyraz w psychodelic music ( Janis Joplin). Wykorzystywanie ekspresji murzyńskich pieśni religijnych (gospel) doprowadziło do powstania soul music (Areta Franklin, Steve Wonder, The Supremes). Innowacje instrumentacyjne i technologiczne dały początek rockowi symfonicznemu. Zaczęły powstawać takżę duże formy muzyki rockowej: musicale i opery (Hair, Jesus Christ Superstar), msze. Masowa produkcja płyt gramofonowych sprzyjała nowej formie odbioru muzyki rockowej w dyskotekach. Pod koniec lat 60-tych nastąpiło zbliżenie muzyki rockowej do jazzu. Rock improwizowany uprawiał Hendrix, który wraz z kontynuatorami wzbogacił muzykę rockową osiągnięciami muzyki elektronicznej. Głośne brzmienie oparte na instrumentach elektronicznych określane jako heavy-rock , reprezentowały na początku lat 70-tych zespoły Led Zeppelin, Black Sabbath, działały też zespoły o złożonym instrumentalium. Wpływ raggae, stylu czerpiącego z folkloru głownie Jamjki spowodowało powstanie w 2 połowie lat 70-tych punk-rocka nawiązującego do wcześniejszej, prostszej muzyki rockowej (The Sex Pistols). Inne znane zespoły to: Depeche Mode, The Doors, Metallica, Pink Floyd, The Police, Queen; soliści: Dewid Bowie , Eric Clapton, Phil Collins, Michael Jackson, Elton John, Madonna, Fredy Mercury, Prince,Sting.

Dodaj swoją odpowiedź
Muzyka

Muzyka rockowa

Bogactwo stylów, setki nowych zespołów i idole noszeni na rękach przez nastolatków to trzy elementy, które najtrafniej charakteryzują muzykę rock lat 70. Tłumy fanów tańczyły w rytm nowego typu muzyki, która stała się elementem
co...

Język polski

podaj 5 przykładów dlaczego muzyka klasyczna jest muzyka perfekcyjna a muzyka rockowa uwazana jest przez ciebie muzyką niedorzeczna dla spoleczeństwa

podaj 5 przykładów dlaczego muzyka klasyczna jest muzyka perfekcyjna a muzyka rockowa uwazana jest przez ciebie muzyką niedorzeczna dla spoleczeństwa...

Język niemiecki

Jak po niemiecku bedzie: Wesoly Niemiecki Fotografowac Karty Pianino Muzyka rockowa Szachy Hip-hop Jazz Tylko nie z tlumacza pls

Jak po niemiecku bedzie: Wesoly Niemiecki Fotografowac Karty Pianino Muzyka rockowa Szachy Hip-hop Jazz Tylko nie z tlumacza pls...

Matematyka

Na półce leżą płyty CD− 5 z muzyką rockową i 6 z muzyką klasyczną. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dwie losowo wybrane płyty to: 1) dwie płyty rockowe, 2) 1 rockowa i 1 klasyczna? Proszę o dokładne wytłumaczenie.  Na ile sposobów można ustawić 8

Na półce leżą płyty CD− 5 z muzyką rockową i 6 z muzyką klasyczną. Jakie jest prawdopodobieństwo, że dwie losowo wybrane płyty to: 1) dwie płyty rockowe, 2) 1 rockowa i 1 klasyczna? Proszę o dokładne wytłumaczenie.  Na ile...

Język polski

Muzyka- esej. Czym jest dla nas muzyka. Muzyka w życiu człowieka. Rola muzyki w życiu.

autor : Ola Szatarów.

"Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka". (Dawid Crossby)
Wbrew pozorom, nie jest łatwo mówić...