Co to jest sumienie?

Sumienie - w niektórych religiach i nurtach etycznych, wewnętrzne odczucie pozwalające rozróżniać dobro i zło, a także oceniać postępowanie własne i innych ludzi. Jest to zdolność pozwalająca człowiekowi ujmować swoje czyny pod kątem moralnym i odpowiednio je oceniać. Czynnikiem decydującym w przestrzeganiu tych norm jest poczucie winy występujące w momencie uświadomienia sobie rozbieżności między własnym postępowaniem, a przyjętymi normami. Sumienie kieruje się różnymi kryteriami, zależnymi od sposobu wychowania, miejsca przebywania, otoczenia społecznego, zasad moralnych jakie te wszystkie czynniki w nas wytworzyły.
Sumienie jest siedzibą Ducha Świętego i jest jedną z trzech funkcji ducha człowieka, obok podświadomości i nadświadomości.
Popatrz "Struktura ducha człowieka"
Te trzy funkcje ducha są znacznie bardziej aktywne aniżeli człowiek zdaje sobie z tego sprawę.
Człowiek nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest W nim duch, o ileż mniej zdaje sobie sprawę co się w jego duchu dzieje. To jest największą nędzą człowieka, że nie zdaje sobie sprawy jakie moce w nim działają i w jakim celu.
Sumienie jest źródłem uświęcenia duszy. A uświęcenie duszy jest owocem życia ascetycznego. Uświęcenie dokonuje się w procesie poznawania i akceptowania woli Bożej poprzez ścisłe stosowanie się do nauk Pana Jezusa.
Sumienie jest źródłem mądrości, ale nie przychodzi ona bezpośrednio z sumienia do duszy, ani tylko na prośbę modlitewną. Modlitwa niewątpliwie pomaga i jest konieczna, ale potrzeba współpracować z łaską Bożą, czyli przywoływać do świadomości to czego Duch Święty pragnie człowieka nauczyć.
Jest to jednak proces. Dusza musi się wyciszyć z wszelkich zakłóceń od strony ciała i świata, a to jest możliwe poprzez praktyki ascetyczne według nauk św. Jana od Krzyża.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

odpowiedz na pytania ładnie w 5 zdaniach ;): 1.Co to jest sumienie? (tego nie musice mi pisać) 2.Podaj zasady obowiązujące sumienie. 3.Co jest potrzebne aby zrozumieć pismo święte? 4.Napisz rozważanie wybranej przez Ciebie tajemnicy różańca DAM NAAA

odpowiedz na pytania ładnie w 5 zdaniach ;): 1.Co to jest sumienie? (tego nie musice mi pisać) 2.Podaj zasady obowiązujące sumienie. 3.Co jest potrzebne aby zrozumieć pismo święte? 4.Napisz rozważanie wybranej przez Ciebie tajemnicy ró...

Religia

Na Jutro Daje Naj -Czym są Symbole Adwentu - Co to jest Dekalog - Co to jest Sumienie -Kto to jest Święty -Czym są Roraty -Czym jest Świeca Roratnia Kim Byli : Franciszek i Hiacynta, Maria Goretti, Dominik Savio i Karolina Kózkówna

Na Jutro Daje Naj -Czym są Symbole Adwentu - Co to jest Dekalog - Co to jest Sumienie -Kto to jest Święty -Czym są Roraty -Czym jest Świeca Roratnia Kim Byli : Franciszek i Hiacynta, Maria Goretti, Dominik Savio i Karolina Kózkówna...

Religia

napisz w skrucie co to jest sumienie

napisz w skrucie co to jest sumienie...

Religia

Co to jest sumienie?

Co to jest sumienie?...

Religia

na podstawie tekstu KK 1776 napisz, czym jest sumienie.

na podstawie tekstu KK 1776 napisz, czym jest sumienie....

Religia

Napisz w 2 zdaniach co ta jest sumienie.

Napisz w 2 zdaniach co ta jest sumienie....