Charakterystyka Horusa

Horus był wnukiem wielkiego egipskiego faraona – Ramzesa. Jest on trzydziestoletnim młodzieńcem, niedoszłym następcą swojego dziada.
Był on wysokim, młodym człowiekiem. Ubrany był w białą tunikę i opasany skórą lamparta. Na nogach nosił rzemienne sandały.
Horus interesował się szczególnie sprawami kraju. Był on również bardzo wykształcony, co zawdzięcza swojemu nauczycielowi – Jetronowi. Musiał być też waleczny i odważny, co potwierdzają słowa Ramzesa: „Egipt zaś nie może mieć władcy, który by nie dosiadł wozu i nie dźwignął oszczepu”.
Główną cechą osobowości Horusa była litość, zarówno do poszczególnych osób jak i ogólnie do całego ludu, co wyrażają słowa: „Zapłakał Horus (miał on serce pełne litości) nad bliską śmiercią dziada”. „Ale zaraz napisz mi edykt, jako ludowi zniża się czynsz dzierżawny i podatki o połowę”. Horusa cechowała tak zwana „pokojowa natura”. Nienawidził wojny, był zwolennikiem pokoju – „Nie oddam Egiptu Etiopom ale zawrę pokój, bo mi żal krwi mego ludu”. Jednak ma on negatywną cechę. Podczas czekania na pierścień faraona poczuł dumę i pychę, co świadczy o jego próżności. „W tej chwili pierwszy raz o serce księcia uderzyła duma wielkości”.
Moim zdaniem Horus dzięki swoim dobrym cechom osobowości mógłby być wzorem władcy Egiptu.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka porównawcza Ramzesa i Horusa bohaterów "Z legend dawnego Egiptu" Bolesława Prusa

Ramzes 13 jako faraon był władcą Egiptu. Liczył sobie sto lat. Horus był wnukiem Ramzesa. Miał trzydzieści lat. Jego matką była Zefora. Miłością Horusa była Berenika, która była więziona w klasztorze. Faraon był dobrym władca. Jego...