Być człowiekiem, to właśnie być odpowiedzialnym. To czuć, kładąc swoją cegiełkę, że bierze się udział w budowie świata – rozprawka.

Od lat zadawałam sobie pytanie, co znaczy być człowiekiem. Definicja zawarta w encyklopedii, która mówi, że człowiek to istota o najwyższym rozwoju psychiki i życia społecznego w moim odczuciu nie odzwierciedla całej prawdy. Teraz zaczynam rozumieć ,że prawdziwy człowiek to nie tylko ciało, ale także i dusza. Prawdziwemu człowiekowi powinno towarzyszyć wiele wartości. Moim celem jest ukształtowanie i doskonalenie cech, które tak bardzo sobie cenię. Chcę czuć się prawdziwym, pełnowartościowym człowiekiem.

Twierdzę, że jedną z najważniejszych cech u człowieka jest odpowiedzialność. W pełni zgadzam się ze stwierdzeniem: „ Być człowiekiem, to właśnie być odpowiedzialny. To czuć, kładąc swoją cegiełkę, że bierze się udział w budowie świata:”. Uważam, że słowa te oddają znaczenie tej cechy. Każdy powinien pamiętać, że ponosi konsekwencje swych czynów. Powinien wiedzieć także,że nie jest jedyny na świecie i podejmując jakiekolwiek decyzje pamiętać, że nie dotyczą one tylko jego. Każdy człowiek ma swój udział w budowie rzeczywistości. Chciałabym, aby moje czyny i decyzje były zawsze przemyślane i nikogo nie krzywdziły.

Kolejną z ważnych wartości jest współczucie. Prawdziwy człowiek powinien być pełen zrozumienia dla innych. Pragnę, aby ludzie mieli we mnie oparcie i widzieli pomocną dłoń. Mam nadzieję, że będę człowiekiem pełnym tolerancji i współczucia. Nietrudno w dzisiejszym świecie zauważyć pogardę, brak szacunku, a nawet odrazę. Uważam, ze każdy , kto uważa się człowiekiem nie powinien odwracać się od potrzebujących , tylko służyć im pomocą na miarę swoich możliwości. Czasami wystarczy tylko kilka słów do uszczęśliwienia człowieka, a kiedy my będziemy potrzebować pomocy nikt się od nas nie odwróci.

Człowiek powinien być skarbnicą wielu wspaniałych cech. Jedną z nich jest lojalność. Myślę, że jestem godna zaufania i jestem z tego dumna. Mam nadzieję, że będę potrafiła korzystać z tego w dorosłym życiu. Bardzo chciałabym, aby nikt nie bał mi się zaufać. Pragnę też znaleźć osobę, której sama będę mogła powierzyć swoje sekrety i zmartwienia.

Życie nie może opierać się tylko na rozsądku. Miłość i przyjaźń to nieodłączne elementy życia szczęśliwego człowieka. Dlatego uważam , że bycie człowiekiem to nie tylko odpowiedzialność i lojalność. Życie wypełniać powinna radość, przyjaźń i prawdziwa miłość.

Moim zdaniem nie ma idealnego człowieka i takiego nie będzie. Mam jednak nadzieję, że uda mi się zgromadzić w sobie, chociaż cząstkę każdej z tych pozytywnych cech. Po prostu pragnę być szczęśliwa i uszczęśliwiać innych. Wierzę, że moje życie pełne będzie radości. Uważam,że człowiek nie może kierować się wyłącznie rozumem, powinien posłuchać głosu swego serca, bo tam kłębią się najlepsze i najszczersze cechy.

Dodaj swoją odpowiedź