Streszczenie mitu o królu Midasie.

Słynący z nieprzebranych bogactw król Frygii,Midas,pragnął posiadać coraz więcej złota. Kiedy ludzie głodni prosili o pomoc, władca wyrzucał ich. Widząc chciwość Midasa Dionizos postanowił go ukarać. Kiedy król Midas zaglądał jak zwykle do swojego skarbca, zauważył przed sobą orszak Dionizosa. Bóg zapytal chciwego władcę, jakie ma życzenie. Król bez zastanowienia powiedział, że chciałby, aby to, czego dotknie, stało się złotem. Dionizos spełnił jego wolę i zniknął. Midas ucieszył się, ponieważ wszystko, co dotknął stało się złotem. Pomyślał, że jest najszczęśliwszym władcą świata. Długo chodził po komnatach i nie mógł się nacieszyć żółtym blaskiem kruszu. Wreszcie poczuł głód i pragnienie. Gdy dotknął potraw, zmieniły się w twarde złoto, a wino zastygło w twardą strugę. Był bardzo głodny. Przerażony zaczął uciekać do widoku złota i przybywszy do świątyni zaczął prosić boga o litość. Dionizos powiedział mu, że zasłużył na karę, ale tym razem jeszcze mu wybaczy. Nakazał mu wykąpac sie w rzece Paktolos i wtedy czar zniknie
Po krótkim czasie, kiedy przechodził po zielonych gajach doszedł do świątyni boga Apollina. Ale Midas cały czas myślał o swoich bogactwach i dlatego nie zwracał uwagi na otaczającego piękno przyrody, ani też nie słyszał pięknych dźwięków harfy Apollina. Rozgniewał się bóg i powiedział Midasowi, że nie dla jego oślich uszu gra pieśni. Dlatego też na głowie króla wyrosły ośle uszy. Władca zawstydził się swojego wyglądu i od tego czasu schował się głęboko w lesie, żeby nikt go nie zobaczył. Ale poprzez szum drzew, skaczące wiewiórki, fruwające ptaki, wiatry i obłoki, wieść ta rozniosła się po całym królestwie. Wszyscy dowiedzieli się, że król Midas ukochał złoto i nieczuły był na piękno muzyki.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Napisz streszczenie mitu o Królu Midasie w 10 zdaniach. Daje naj!

Napisz streszczenie mitu o Królu Midasie w 10 zdaniach. Daje naj!...

Język polski

Streszczenie mitu o królu Midasie 10-12 zdań proszę pomóżcie.

Streszczenie mitu o królu Midasie 10-12 zdań proszę pomóżcie....

Język polski

Streszczenie mitu o królu midasie tylko nie usuwajcie odp bo zgłosze to do admnia  

Streszczenie mitu o królu midasie tylko nie usuwajcie odp bo zgłosze to do admnia  ...

Język polski

streszczenie mitu o królu Midasie minimum 10 zdań. Według podręcznika do klasy piątej albo książki mity greckie. Proszę o jak najszybszą odpowiedź!:*

streszczenie mitu o królu Midasie minimum 10 zdań. Według podręcznika do klasy piątej albo książki mity greckie. Proszę o jak najszybszą odpowiedź!:*...

Język polski

Napisz streszczenie mitu a królu Midasie w 10 zdaniach . 

Napisz streszczenie mitu a królu Midasie w 10 zdaniach . ...

Język polski

streszczenie mitu o królu midasie pilniusieńkie10 pktów za pomoc    :) <3

streszczenie mitu o królu midasie pilniusieńkie10 pktów za pomoc    :) <3...