Dumny Polak i patriota - rozprawka.


Argumenty:
1. Znaczenie odzyskania niepodległości dla Polaka.
2. Duma Polaka z historii kraju.
3. Nowe drogi i nadzieje jako dowód dumy.

Dumny Polak i patriota. Kto to jest i czy to ta sama cecha i osoba? Na pewno tak i chociaż w pierwszej chwili wyraża inny pogląd, to po rozstrzygnięciu jest identyczny. Patriota to dumny Polak, który wie i jest zadowolony ze swego pochodzenia. Stanie do walki, gdy poczuje, że ojczyzna potrzebuje pomocy i bronić jej będzie do ostatka sił. Otóż w tej oto rozprawce postaram się poruszyć oraz rozwinąć powyższe, napisane przeze mnie argumenty. Spróbuję udowodnić z czego każdy obywatel Polski powinien być dumny.

Po trzecim rozbiorze Polski w 1795r. kraj ten przestał istnieć na mapie. Żył on w sercach Polaków. Jednak nic nie dało się zrobić pod rządami najeźdźców. Szansę dał nam Napoleon Bonaparte, który stworzył Księstwo Warszawskie, ale nie trwało to długo. Następnie były liczne powstania, m.in. styczniowe, listopadowe, wielkopolskie i inne. To również nie poskutkowało. Po latach nic nie dających prób, nastał rok 1914 i wybuchła I wojna światowa. W polskich sercach odezwał się duch walki, ponieważ nadarzała się najlepsza chwila na odzyskanie niepodległości. Po czterech latach bitew Polska wróciła na mapę jako II RP. Historia przedstawiona powyżej dowodzi, iż choć Polska nie istniała, ale byli Polacy, którzy dzielnie walczyli, by odzyskać wolność. „Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy…” – o tych słowach pamiętał każdy patriota. „… Co nam obca przemoc wzięła, szablą odbierzemy.” Ten wers „Mazurka Dąbrowskiego” przepowiedział to co stało się 11.11.1918r. Przede wszystkim my, teraźniejsi patrioci powinniśmy być z tego niezmiernie dumni

Przed odzyskaniem niepodległości Polska w wiekach X-XVI przeżywała rozkwit. Prawie żadne państwo nie mogło się pochwalić takimi osiągnięciami. Bitwy, które miały zakończyć się naszymi porażkami, dzięki dobrze zaplanowanej taktyce, kończyły się naszym zwycięstwem i wygrywaliśmy z wrogiem dwukrotnie lepszym. Dowodzi o tym 15.07.1410 rok. Wtedy to serca Polaków były pełne gniewu do najeźdźców, ale również waleczne. Wygrana zapewniła szacunek innych państw wobec Polski. Następna data to 1655r. Początek fatalny, ale finish rewelacyjny. Tak w skrócie można opowiedzieć o tym wydarzeniu zwanym „potopem szwedzkim”. Później nadeszły lata wielu przegranych i z wielkiej potęgi narodziła się mała. Ten okres przedstawiał poważanie dla Polski, wiele wygranych i dumę Polaka. Nawet ja jestem zafascynowany tym okresem i nie wstydzę się, że czasami zdarzały się porażki.

Obecnie Polska to kraj rozwijający się, z wielkimi nadziejami związanymi z przyszłością. Mało który z nas pamięta o narodowym patriotyzmie. Już nie jesteśmy dumni z dawnych lat, które wiele znaczyły. Właśnie dzięki nim możemy żyć w wolnym państwie. Powody do dumy mieliśmy wchodząc do Unii Europejskiej i NATO. Są to również bardzo ważne sprawy, ponieważ decydują o rozwoju i przyszłości naszej ojczyzny. Mogą w mniejszym stopniu decydować o naszym patriotyzmie, ale nie zapominajmy o tym prawdziwym. Niektórym te ważne wiadomości pełniły rolę nowej konstytucji, lecz to nieprawda. Każdy z nas pewnie pamięta wypowiedziane 01.05.2002004 zdanie byłego prezydenta A. Kwaśniewskiego: „Jesteśmy w Unii”. Jednak prawdziwy patriota powinien nie zapomnieć paru bardzo ważnych i bliskich naszemu sercu słów: „Przejdziem Wartę, przejdziem Wisłę, będziem Polakami…”. Ale cóż, świat posuwa się do przodu, ale miejmy nadzieję, że nasza narodowa duma i siła walki zostanie: „… Dał nam przykład Bonaparte jak zwyciężać mamy.”

Mam ogromną nadzieję, iż udało mi się dowieść prawdy zawartej w tezie. Wierzę, że ta Rozprawka może również wywrzeć ogromną nadzieje wśród innych ludzi, którzy ją przeczytają

Dodaj swoją odpowiedź