Promieniotwórczość

1.Pierwiastki o liczbie atomowej 82 są nietrwałe bo ich jądra atomowe zawierają zbyt dużo eutronów . Przy takiej dużej liczbie neutronów , neutrony już nie stabilizują jądra.
2.Istotą przemian promieniotwórczych jest przemiana wewnątrz jądra atomowego neutronu proton i elektron. n  p + e
3.W przemianach promieniotwórczych bilans masy i bilans ładunku musi być zachowany.
4.Promieniotwórczość naturalna (radioaktywność) polega na samorzutnym rozpadzie jądra a tomowego w wyniku czego powstaje jądro innego izotopu i następuje wyemitowanie promieniowania.
5.Promieniowanie α polega na wyrzuceniu cząstek α i powstaniu jądra izotopu o liczbie masowej mniejszej o 4 i liczbie atomowej mniejszej o 2.

6.Cząsteczki α są to jądra atomu helu . Promieniowanie α jest najmniej przenikliwe i najwolniejsze.
7.Promieniowanie β polega na samodzielnym rozpadzie jąder izotopów w wyniku czego powstaje jądro izotopu o niezmienionej liczbie masowej i liczbie atomowej większej o 1. Z jednoczesnym wyrzuceniem cząsteczek β .

8.Cząsteczki β są to strumienie elektronów.
9.Promieniowanie γ jest to promieniowanie (strumień fonów) elektromagnetyczne zbliżone do promieniowania rentgenowskiego .Jest one najbardziej przenikliwe.
10.Okres półtrwania (okres połowicznego rozpadu) jest to czas po którym połowa a tomów radia nuklidu (połowa masy) ulega rozpad po którym połowa atomów radionuklidu korzystamy ze wzoru:

11.Promieniotwórczość sztuczna została odkryta przez Rutherforda .Bombardował on warstwę azotu cząsteczkami α i otrzymał wodór i tlen. Sztuczna promieniotwórczość polega na bombardowaniu jądra dowolnego atomu lekką cząsteczką równie wielkim jądrem w wyniku Czego
otrzymujemy zupełnie inne jadro z wyrzuceniem jednej lub kilku cząstek .Do sztucznych przemian promieniotwórczych należą reakcje jądrowe rozstrzępienia jądrowe i fuzje jądrowe. Przemiany także przeprowadza się w reaktorach jądrowych.
12.Reakcja jądrowa- zderzenie cząstki lub niewielkiego jądra z innym jadrem wyrzucając zwykle jedną lub kilka cząsteczek.
13.Rozstrzepienie jądrowa –zderzenie cząsteczki z ciężkim jądrem które rozpada się na dwa podobne jądra średniej wielkości z równoczesnym uwolnieniem kilku cząsteczek.
14.Fuzja jądrowa –zderzenie dwóch jąder lekkich i utworzenie nowego jądra najczęściej z wyrzuceniem cząstek.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Promieniotwórczość

Promieniotwórczość - to zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek alfa, cząstek beta, promieniowania gamma.
Na przemianę jądra nie maja wpływu czynniki zewnętrzne takie jak: temperatura, pole magnetyczne czy sku...

Chemia

Promieniotwórczość naturalna i sztuczna

Promieniotwórczość - jest to samorzutna przemiana jąder atomów jednego rodzaju w jądra innego rodzaju połączona z wysyłaniem promieniowana jądrowego (alfa, beta, gamma). Podczas rozpadu alfa wypromieniowywana jest cząstka alfa złożona z...

Chemia

Promieniotwórczość naturalna, jej charakterystyka i zastosowanie

Promieniotwórczość

Promieniotwórczość - to zjawisko samorzutnego rozpadu jąder połączone z emisją cząstek beta, cząstek alfa, promieniowania gamma. Na przemianę jądra nie mają wpływu czynniki zewnętrzne takie jak: temperatu...

Chemia

Promieniotwórczość sztuczna i naturalna - korzyści i zagrożenia.

PROMIENIOTWÓRCZOŚĆ SZTUCZNA I NATURALNA ? KORZYŚCI I ZAGROŻENIA

Promieniotwórczość jest to cecha jąder atomowych, które w wyniku samorzutnego rozpadu emitują różnego typu promieniowanie w postaci cząstek (np.: ?, ?) lub promie...

Chemia

Promieniotwórczość oraz rodzaje promieniowania i jego skutki dla przyrody

Chciałabym dzisiaj przedstawić Pani rodzaje promieniowania , jego właściwości , różnice oraz zagrożenia i korzyści jakie niesie za sobą promieniotwórczość. Więc zaczynam:

Rodzaje promieniowania:

Charakterystyka promie...

Chemia

Promieniotwórczość sztuczna

Promieniotwórczość jest ciekawym tematem, który ludzkość zaczęła zgłębiać dopiero od 1934 roku, dzięki geniuszowi państwa Joliot-Curie. Nie mogę jednak zacząć tego tematu, bez wspomnienia czym właściwie jest promieniotwórczość. ...