Wyprawy Krzysztofa Kolumba

Mieszkańcy Europy marzyli o dotarciu do Indii. Krążyły bowiem opowieści o olbrzymich bogactwach tego kraju. Jednak droga lądowa była długa, uciążliwa i niebezpieczna. Zaczęto więc szukać nowej drogi. Zgodnie z ówczesną wiedzą geograficzną do Indii można było dotrzeć, opływając Afrykę. Żeglarze przez wiele dziesięcioleci próbowali tego dokonać, lecz ich próby kończyły się fiaskiem. Całkiem inną drogę wybrał Krzysztof Kolumb. Opierając się na ówczesnych dziełach geograficznych, sądził, że Ziemia jest mniejsza niż w rzeczywistości, a odległość między zachodnim wybrzeżem Europy a wschodnim wybrzeżem Azji nie jest duża. Przypuszczał, że żeglując na zachód, wystarczy opłynąć 1/3 obwodu kuli ziemskiej. Utwierdziła go w tym nauka morskiej praktyki, pisma antycznych i klasycznych pisarzy, a także mapa Toscanellego.
Kolumb swoją wiarę pragnął zaszczepić królowi Portugalii Janowi II. Jednak odesłał on go do swoich doradców którzy, odrzucili jego plan. W lecie 1485 Kolumb przeniósł się do Hiszpanii. Sprawił, że jego pomysłami zainteresowali się dygnitarze. Idee Kolumba znalazły posłuch na dworze królewskim, lecz dopiero gdy Hiszpania uporała się z rekonkwistą w 1492, można było je zrealizować. Izabela Kastylijska zezwoliła Kolumbowi na zorganizowanie wyprawy, która miała popłynąć pod banderą korony hiszpańskiej. Wyprawa była finansowana częściowo przez dwór, częściowo przez kupiecką rodzinę Pinzonów.

Pierwsza wyprawa

3 sierpnia 1492 roku trzema okrętami typu karawela: Santa Maria, Pinta, Nina wypłynęli z portu Palos. Ogółem w podróży wzięło udział 87 marynarzy, wśród których byli także przestępcy.
Po ponad dwumiesięcznej żegludze podczas której marynarze zaczęli się niecierpliwić, 12 października, ranem jeden z marynarzy dostrzegł ląd. Była to wyspa Walting z archipelagu Bahama, nazwana przez Kolumba San Salvador. 28 października 1492 roku załoga dopłynęła do Kuby, a następnie na Haiti, Którą nazwał Hispaniola. Za swoją kwaterę Kolumb wybrał Haiti, ponieważ ta wyspa urzekła go swoim pięknem.
W czasie spotkania z parą królewską Kolumb roztoczył przed nimi wizję bogactwa, jakie miało spłynąć na Hiszpanię, gdy akcja odkrywcza będzie kontynuowana. Doprowadziło to do prawdziwej gorączki odkrywczej, której kolejnym epizodem była druga wyprawa.

Druga Wyprawa

Na początku nikt Kolumbowi nie chciał wierzyć lecz gdy wrócił i pokazał złoto od razu wszyscy byli gotowi porzucić swoje prace i płynąć wraz z nim.
Tym razem dopłynął on ponownie do Wielkich Antyli i odkrył część wysp w grupie Małych Antyli.

Trzecia wyprawa

Czasie trzeciej wyprawy po raz pierwszy Kolumb osiągnął kontynentalną część Ameryki. Do brzegu dotarł na południe od ujścia Orinoko. Płynąc dalej na zachód, wzdłuż wybrzeża, odkrył wyspę Trynidad. Następnie zwrócił się na północny-zachód i pożeglował na Haiti, gdzie w międzyczasie założone zostało pierwsze hiszpańskie osiedle. W czerwcu 1500r. wysłano na zachód Franciszka Bobadilla, którego obdarzono szerokimi pełnomocnictwami. Po zapoznaniu się z sytuacją na Haiti, polecił on aresztować Kolumba i w kajdanach wysłać go do Hiszpanii. Na miejscu Kolumb zdołał oczyścić się z zarzutów i powrócić do łask królewskiej pary.

Czwarta Wyprawa

9 maja 1502 Flotyllą złożoną z czterech okrętów i w towarzystwie 150 osób załogi Kolumb ponownie wyruszył na zachód. Tym razem sytuacja była paląca.
W międzyczasie Vasco da Gana odkrył drogę do Indii wokół kontynentu afrykańskiego. Pilnie potrzebny był mu sukces udowadniający, że droga na zachód jest krótsza, wygodniejsza i bezpieczniejsza. Chciał znaleźć przejście na wody, które ostatecznie miały mnie doprowadzić do Indii. Spodziewał się go na zachód od Kuby. Tam właśnie skierował się w swej wyprawie. Płynąc w tym kierunku dotarł do wybrzeży Hondurasu i wybrzeża Moskitów na wschodnim wybrzeżu Nikaragui. Mimo wielu prób nie zdołał odnaleźć wodnego przejścia na ten akwen. Straciwszy dwa z czterech statków, powrócił na Kube, a następnie na Jamajkę.

Kolumb opłynął, zbadał i opisał :
Rejom morza Karaibskiego, w tym środkową część wysp Bahama, Haiti, większość Małych Antyli, Jamajkę oraz stały ląd Ameryki Południowej w okolicach ujścia rzeki Orinoko i brzegi Ameryki Północnej na południowo-Zachodnim wybrzeżu Morza Karaibskiego.
Po powrocie czwartej wyprawy schorowany Kolumb starał się o posłuchanie na dworze Królewskim. Król Ferdynand zaś, mimo licznych usiłowań Kolumba, nie udzielił mu audięcji. Dwa lata później zmarł zupełnie zapomniany w Hiszpanii.

*fiasko- nieudanie się czegoś, nie powiedzenie, przegrana
*dygnitarze- człowiek piastujący wysoki urząd lub godność
*bandera- flaga morska określająca przynależność statku
*rekonkwistą-
*pełnomocnictwo-działanie w czyimś imieniu na podstawie upoważnienia wydanego przez mocodawcę
*audiencja- posłuchanie udzielone komuś przez osobę na wysokim stanowisku
*eksploatacja- użytkowanie, wyzysk

Dla nas to historyczne wydarzenie, ponieważ podróże morskie i związane z nimi odkrycia geograficzne były spowodowane rozwojem społeczno-gospodarczym państw ówczesnej Europy. Dzięki temu ludzie mogli się dalej rozwijać, poszerzać horyzonty, mieli nowe drogi i tereny do eksploatacji. Odkryto także wiele warzyw tj. kukurydza, papryka, ziemniaki, pomidory. Popularna stała się bawełna, pojawiły się nowe gatunki zwierząt hodowlanych Np. kaczki, gęsi.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Wyprawy Krzysztofa Kolumba.

Krzysztof Kolumb - włoski żeglarz, podróżnik, znany jako odkrywca Ameryki. W latach 1492-1493 (będąc w służbie króla Hiszpanii) zorganizował pierwszą wyprawę w poszukiwaniu nowej, krótszej drogi morskiej do Indii. Wypłynął 3 VIII z P...

Biologia

1.Z jakiego kraju wyruszały wyprawy Krzysztofa Kolumba mająca na celu odkrycie nowej drogi do Indii? 2.Na jakich wyspach zatrzymał się Krzysztof Kolumb podczas trzeciej wyprawy? ....................... i................. . 3.Przez który ocean biegną t

1.Z jakiego kraju wyruszały wyprawy Krzysztofa Kolumba mająca na celu odkrycie nowej drogi do Indii? 2.Na jakich wyspach zatrzymał się Krzysztof Kolumb podczas trzeciej wyprawy? ....................... i................. . 3.Przez który oce...

Przyroda

Zadanie 4/39 Wyprawy Krzysztofa Kolumba odegrały ogromną rolę w historii wielkich odkryć geograficznych. Wykonaj polecenia. A.Uzupełnij tabelkę. Znaczenie wypraw Krzysztofa Kolumba : ___________________________________________________________________

Zadanie 4/39 Wyprawy Krzysztofa Kolumba odegrały ogromną rolę w historii wielkich odkryć geograficznych. Wykonaj polecenia. A.Uzupełnij tabelkę. Znaczenie wypraw Krzysztofa Kolumba : _______________________________________________________...

Język angielski

podaj datę wyprawy Krzysztofa Kolumba I krótko o niej opowiedz

podaj datę wyprawy Krzysztofa Kolumba I krótko o niej opowiedz...

Język angielski

WYOBRAŹ SOBIE ŻE JESTEŚ uczestnikiem wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku napisz przemówienie powitalne dla tubylcow

WYOBRAŹ SOBIE ŻE JESTEŚ uczestnikiem wyprawy Krzysztofa Kolumba w 1492 roku napisz przemówienie powitalne dla tubylcow...

Język angielski

Podaj zyski i straty wyprawy Krzysztofa Kolumba

Podaj zyski i straty wyprawy Krzysztofa Kolumba...