Czy Balladyna zasługuje na karę?

Wysoki Sądzie,Ławo przysięgłych. Czy Balladyna zasługuję na karę? Czy działała pod wpływem impulsu? A może zawładnęło nią jakieś dziwne fatum? Te pytania i wiele innych już zawsze pozostaną bez odpowiedzi,a jak naprawdę było możemy się tylko domyślać...Może była wszystkiego nieświadoma? Myślę,że nie odróżniała dobra od zła,nie dostrzegała jak bardzo krzywdzi innych,próbując dojść do wytoczonego sobie celu.Kierowała nią samosugestia,która ciągnęła ją dalej w popełnione zbrodnie...Samosugestia tak bardzo nasilona,że gdy oskarżona myślała o tym,jak źle postępuję i czym to się skończy,ale coś mówiło jej,by szła dalej,nie przestawała,bo wróci do tego czego najbardziej się bała..a bała się panicznie klęski,powrotu do domu,biedy,do wszystkiego,co już dawno przekreśliła i o czym chciała zapomnieć.To,co zostawiła dawno temu utwierdziło ją w tym,że postępuję dobrze. A więc możemy uznać,że była chwilowo niepoczytalna.
To,co ją teraz otacza,samotność,totalna pustka i myśli z jakimi będzie żyła do swoich ostatnich dni jest wystarczającą karą. Może dobry lekarz,szpital,specjalistyczna opieka byłaby lepszym rozwiązaniem niż zamknięcie jej w czterech ścianach,sam na sam ze swoją chorobą.Chorobę,bo tak można nazwać jej postępowanie....

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy Balladyna zasługuje na potępienie czy na współczucie?

Nawiązując do tematu Balladyna według mnie na pewno zasługuje na potępienie i na kare. Zastanawiam się jednak czy osoba taka jak ona zasługuje na współczucie.
Balladyna była osobą rządna władzy, potrafiła dla władzy zabić najbli...

Język polski

Czy 'Balladyna" może się spodobać młodemu odbiorcy? (na bazie spektaklu Teatru Polskiego)

„Balladyna” jest tragedią autorstwa Juliusza Słowackiego, która została napisana w 1834 roku, a więc w rozkwicie romantyzmu w Polsce. Są to czasy, kiedy artyści przykładali dużą uwagę do tajemniczości i fantastyki. W tym okresie popu...

Język polski

Psychika zbrodniarza jako temat literacki. Omów zagadnienie na wybranych przykładach z różnych epok

Definicją zbrodniarza określana jest osoba, która popełniła morderstwo poprzedzone przygotowaniami jak równiez osoba, która w wyniku samoobrony pozbawiła nieumyślnie życia drugiego człowieka. Zgadzam sie z tym definiowaniem, lecz tylko w ...

Język polski

Oskarżenie Balladyny - Przemówienie

Drodzy koledzy i koleżanki,
Jestem tutaj po to, aby przedstawić wam argumenty oskarżające Balladynę. Wielu z was może próbować ją bronić, lecz ja uważam, że osoba taka jak Balladyna, czyli przebiegła, podstępna, egoistyczna i żąd...

Język polski

Oskarżam Balladynę o popełnienie licznych zbrodni ( Przemówienie )

Droga klaso ! Powodem , dla którego wygłaszam owe przemówienie jest przekonanie was o słuszności oskarżenia Balladyny za liczne zbrodnie, których się dopuściła. Czy istnieją powody, dla których warto popełniać zabójstwo ? Czy morderst...